Everest sa otepľuje, výstup bude viac nebezpečný, varuje vedec

Mount Everest a okolité vrcholky hôr sú stále viac znečistené a ich okolie sa otepľuje.

06.06.2019 09:38
everest, horolezci, himaláje Foto: ,
Tlačenica na Mount Evereste.
debata

Blízke ľadovce sa preto topia znepokojujúcim tempom, kvôli čomu bude výstup na najvyššiu horu sveta v budúcnosti ešte nebezpečnejšie ako dnes. Tvrdí to americký vedec John All, ktorý tento región dlhodobo sleduje. Tento rok pri pokuse o zdolanie Everestu zomrelo 11 ľudí, čo je nad priemerom posledných rokov.

Podľa Alla je sneh v oblasti znečistený do hĺbky a tiež prekvapivo tmavý. „V praxi to znamená, že sneh sa tvorí okolo malých kúskov nečistôt, čím ich vlastne uväzní a sťahuje dole,“ citovala ho agentúra AP. Jeho tím v oblasti skúmal snehovú pokrývku i rastliny niekoľko týždňov.

„Stále teplejšie počasie veľmi rýchlo rozpúšťa ľadovce a sneh okolo Everestu. Aj keď sa preženie búrka, tak sa napadaný sneh v priebehu niekoľkých hodín rozpustí,“ pokračoval vedec. „Ľadovce kvôli globálnemu otepľovaniu dramaticky ubúdajú,“ dodal s tým, že ako sa bloky ľadu zmenšujú a slabnú, sú stále nebezpečnejšie pre horolezcov.

Tím vedcov Alla mal v pláne v rámci výskumu zdolať Everest aj vedľajšiu horu Lhoce, o výstup sa ale kvôli dobrému počasiu pokúšalo príliš veľa lezcov, a tak svoj zámer zmenili. Vyliezli iba do sedla medzi oboma horami vo výške 8 000 metrov nad morom.

Zozbierané vzorky vedci po návrate do Spojených štátov podrobia analýze a následne o výsledkoch vydajú správu.

Podobný výskum All so svojím tímom vykonal už v roku 2009. „Za posledných desať rokov sa toho v horách veľa zmenilo a všetky tie zmeny sú negatívne z hľadiska životného prostredia a dlhodobého prežitia ľadovcov,“ uzavrel vedec.

debata chyba
Viac na túto tému: #hory #Everest #najvyššia hora sveta