Výskumná loď RV Polarstern našla ľadovú kryhu na založenie základne

08.10.2019 12:00
polar
Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu. Autor:

Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu.

Loď nechajú na mieste splynúť s ľadom, pričom rozmrznúť by mala na budúci rok v septembri alebo októbri. Dovtedy ju nechajú unášať smerom k Severnému pólu. „Po krátkom no intenzívnom hľadaní sme našli náš nový domov na niekoľko nasledujúcich mesiacov,“ povedal vedúci expedície Markus Rex z Inštitútu Alfreda Wegenera (AWI). „Možno to nie je perfektná kryha, je však najlepšia v tejto oblasti a ponúka lepšie pracovné podmienky, ako by sme mohli očakávať po teplom arktickom lete,“ dodal.

RV Polarstern sa vydal na cestu v septembri z nórskeho mesta Tromso spolu s ďalšou loďou. Preskúmali 16 možných miest s pomocou satelitných obrázkov a vrtuľníkov. Napokon si vybrali kryhu s rozlohou 2,5 krát 3,5 kilometra. Počas nasledujúcich mesiacov sa na lodi vystrieda približne 600 medzinárodných odborníkov, ktorí budú skúmať dopad klimatických zmien.

Cieľom projektu MOSAiC (Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate) za 130 miliónov eur je skúmať všetky aspekty klimatického systému v Arktíde. Okolo lode rozložia na ľade vedecké prístroje, niektoré do vzdialenosti až 50 kilometrov. Vedci budú skúmať ľad, oceán, atmosféru a dokonca aj tamojšiu faunu. Ročný výskum má viesť k väčšej istote pri prognózach budúcich zmien.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskumná misia #severný pól #ľadoborec #kryha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku