Výskumná loď RV Polarstern našla ľadovú kryhu na založenie základne

Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu.

08.10.2019 12:00
polar Foto:
Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu.
debata

Loď nechajú na mieste splynúť s ľadom, pričom rozmrznúť by mala na budúci rok v septembri alebo októbri. Dovtedy ju nechajú unášať smerom k Severnému pólu. „Po krátkom no intenzívnom hľadaní sme našli náš nový domov na niekoľko nasledujúcich mesiacov,“ povedal vedúci expedície Markus Rex z Inštitútu Alfreda Wegenera (AWI). „Možno to nie je perfektná kryha, je však najlepšia v tejto oblasti a ponúka lepšie pracovné podmienky, ako by sme mohli očakávať po teplom arktickom lete,“ dodal.

RV Polarstern sa vydal na cestu v septembri z nórskeho mesta Tromso spolu s ďalšou loďou. Preskúmali 16 možných miest s pomocou satelitných obrázkov a vrtuľníkov. Napokon si vybrali kryhu s rozlohou 2,5 krát 3,5 kilometra. Počas nasledujúcich mesiacov sa na lodi vystrieda približne 600 medzinárodných odborníkov, ktorí budú skúmať dopad klimatických zmien.

Cieľom projektu MOSAiC (Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate) za 130 miliónov eur je skúmať všetky aspekty klimatického systému v Arktíde. Okolo lode rozložia na ľade vedecké prístroje, niektoré do vzdialenosti až 50 kilometrov. Vedci budú skúmať ľad, oceán, atmosféru a dokonca aj tamojšiu faunu. Ročný výskum má viesť k väčšej istote pri prognózach budúcich zmien.

debata chyba
Viac na túto tému: #ľadoborec #severný pól #kryha #výskumná misia