VIDEO: Biológovia neveriacky pozerali. Diviaky dokážu používať nástroje

10.10.2019 10:49

Pokiaľ sa hovorí o najšikovnejších zvieratách, nie sú ošípané spomínané príliš často. Ale podľa posledných výskumov sú múdrejšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Dokážu totiž fungovať ako spoľahlivé terapeutické zvieratá a podľa časopisu Mammalian Biology sú schopné používať aj nástroje.

Vedci totiž zaznamenali, že visajanské divé prasa, ktoré je ohrozeným druhom žijúcim na Filipínach, dokáže používať polená. A to k tomu, aby si vykopalo diery. Ako prvá si toto správanie u diviakov všimla spoluautorka článku v Mammalian Biology Meredith Root-Bernsteinová z parížskej zoo.

Samicu visajanského diviaka menom Priscilla natočila na video, na ktorom má prasnica v papuli poleno a kope s ním do zeme. „Prenášala lístie z miesta na miesto a chvíľu hrabala, potom vzala do papule plochý kus dreva približne 10 × 40 cm dlhý a začala s ním kopať,“ opísala svoje pozorovanie Root-Bernsteinová. Doteraz nikdy nebolo zaznamenané, že by ktorýkoľvek druh ošípaných používal nástroje.

„Používanie nástrojov je veľmi významným objavom,“ tvrdí Root-Bernsteinová. "K takto zásadným zisteniam nedochádza často.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zvieratá #výskum #vedci #diviaky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku