Majiteľom vzácnej korytnačky hviezdicovej pribudnú nové povinnosti

27.11.2019 13:37
kory
Približne od polovice decembra do polovice marca musia všetci majitelia korytnačky hviezdicovej požiadať okresný úrad o vydanie preukazu o pôvode exemplára živočícha alebo ministerstvo životného prostredia o vydanie výnimky zo zákazu komerčných činností. Autor:

Majiteľom vzácnej korytnačky hviezdicovej pribudnú nové povinnosti, musia si vybaviť preukaz o jej pôvode a očipovať ju.

Nové pravidlá zavádza Európska Komisia na základe záverov prijatých na 18. zasadnutí konferencie zmluvných strán Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín – CITES.

Približne od polovice decembra do polovice marca musia všetci majitelia korytnačky hviezdicovej požiadať okresný úrad podľa miesta držby o vydanie preukazu o pôvode exemplára živočícha alebo ministerstvo životného prostredia o vydanie výnimky zo zákazu komerčných činností. Majiteľ si môže vybrať medzi preukazom a výnimkou v závislosti od toho, ako plánuje s exemplárom nakladať. Korytnačky musia majitelia zároveň očipovať alebo inak vhodne a nezameniteľne označiť.

Korytnačka hviezdicová je vzácny druh korytnačky. Meno dostala podľa svojich typických kresieb na pancieri. Tie sú u každej korytnačky tohto druhu jedinečné ako odtlačok ľudského prsta. Prirodzene sa vyskytuje najmä v oblasti Prednej Indie a na Srí Lanke v troch oddelených subpopuláciách. Každá subpopulácia má inú veľkosť a sfarbenie. Korytnačka ťažko znáša zmeny prostredia a prítomnosť iných druhov korytnačiek. Samička korytnačky hviezdicovej znáša jedno až desať vajec aj niekoľkokrát ročne. Pri ideálnych podmienkach sa korytnačky tohto druhu dožívajú až 80 rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živočích #preukaz #korytnačka #čipovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku