VIDEO: Na Antarktíde namerali najvyššie teploty v histórii, dosiahli 18,3 stupňa Celzia

Argentínska časť Antarktídy zaznamenala najteplejší deň v histórii merania - teplota na najsevernejšom výbežku kontinentu dosiahla rekordných 18,3 stupňa Celzia.

07.02.2020 18:47
antarktída, ľad, ľadovce Foto:
Teplota nameraná vo štvrtkok na poludnie na vedeckej stanici Esperanza prekonala doterajší rekord 17,5 stupňa Celzia z marca 2015.
debata (24)

S odvolaním sa na argentínsku Národnú meteorologickú službu o tom informovala AFP. Teplota nameraná vo štvrtok na poludnie na vedeckej stanici Esperanza prekonala doterajší rekord 17,5 stupňa Celzia z marca 2015. Argentína tu teplotu meria od roku 1961. Lokálny rekord pokorila aj zhruba o 100 kilometrov južnejšie položená základňa Marambio, kde ortuť teplomera vystúpila až na 14,1 stupňa Celzia. Na základni sa teplota meria od roku 1971, najteplejšie tu až do štvrtka bolo vo februári 2013 – 13,8 stupňa Celzia.

Argentína má vo svojom výseku Antarktídy hneď niekoľko vedeckých základní. Ľadový kontinent nepatrí žiadnemu štátu, nároky na časť územia si však okrem Buenos Aires robí Austrália, Čile a Nový Zéland a štáty severnej pologule Francúzsko, Británia a Nórsko. Teploty v letných mesiacoch, teda medzi októbrom až februárom, kolíšu väčšinou medzi –10 až –40 stupňami Celzia.

Antarktída nie je v tejto chvíli jediným miestom s nezvyčajne vysokými teplotami, upozornil denník The Washington Post. Vlny horúčav, podobne ako pred pár mesiacmi Európu, teraz zasiahli celú Latinskú Ameriku. V Čile sa tento týždeň podarilo namerať 30 stupňov na zatiaľ najjužnejšie položenom mieste na svete; je ním mesto Porvenir, ktoré leží na súostroví Ohňová zem.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #teplota #Antarktída #globálne otepľovanie #kontinent
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy