Ohrozená gorila Rafiki padla za obeť lovcom

12.06.2020 19:58
 112873602 whatsappimage2020-06-12at11.23.53-2
Autor:

Vyšetrovanie ukázalo, že samca Rafikiho zabil ostrý predmet.

Jedna z najznámejších horských goríl Ugandy, Rafiki, je mŕtva. Polícia zatkla štyroch mužov, ktorým v prípade uznania viny za zabitie tohto ohrozeného druhu hrozí doživotie alebo pokuta 5,4 milióna dolárov (4,8 milióna eur).

Vyšetrovanie ukázalo, že samca Rafikiho zabil ostrý predmet, ktorý mu prenikol do vnútorných orgánov. V súčasnosti pritom žije už len viac než tisíc goríl východných horských (Gorilla beringei beringei) a patria tak k ohrozeným druhom. Ugandský úrad na ochranu prírody UWA preto označil Rafikiho smrť za „veľmi veľkú ranu“.

Rafiki zahynul vo veku približne 25 rokov v národnom parku Bwindi Impenetrable National Park (BINP) a bol vodcom skupiny 17 goríl. Skupina bola zvyknutá na kontakt s ľuďmi. Rafikiho úmrtie by však mohlo viesť k destabilizácii skupiny a jej rozpadu. To by mohlo následne ovplyvniť turizmus, pre ktorý sú gorily v Ugande veľkým lákadlom.

Gorily východné horské žijú len v lesoch Rwandy, Ugandy a Konžskej demokratickej republiky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Uganda #smrť #ohrozený druh #gorila
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku