Ľadovec Presena v talianskych Alpách zružovel. Môže za to riasa

08.07.2020 20:00
presena
Rastlina Ancylonema nordenskioeldii rastie aj v grónskej "tmavej zóne", kde sa takisto ľad topí. Autor:

Vedci v Taliansku skúmajú ružové sfarbenie ľadovca v Alpách, ktoré zapríčinili riasy v dôsledku klimatickej zmeny.

Zatiaľ nevedia, odkiaľ sa rastlina zobrala, no Biagio Di Mauro z Národnej rady pre výskum vyhlásil, že ružový sneh na ľadovci Presena zrejme spôsobuje rovnaká rastlina, aká sa nachádza aj v Grónsku. „Táto riasa nie je nebezpečná. Je to prírodný fenomén, ktorý sa objavuje na jar a počas leta v stredných zemepisných šírkach, ale aj na póloch,“ vyjadril sa vedec, ktorý predtým študoval riasu na ľadovci Morteratsch vo Švajčiarsku.

Rastlina Ancylonema nordenskioeldii rastie aj v grónskej „tmavej zóne“, kde sa takisto ľad topí. Ľad bežne odráža 80 percent slnečného žiarenia, no ak ho pokryjú riasy, absorbuje oveľa viac tepla, čo zapríčiňuje jeho rýchlejšie topenie a zároveň sa objavuje aj viac rias, ktoré tak dostávajú viac vody a vzduchu.

„Snažíme sa kvantifikovať vplyv iných javov, okrem činnosti ľudí, na prehrievanie Zeme,“ uviedol Di Mauro a upozornil, že aj prítomnosť turistov a lyžiarskych vlekov môže mať vplyv na riasy. „Všetko, čo spôsobuje, že je sneh tmavší, zapríčiňuje jeho topenie, pretože urýchľuje absorpciu tepla,“ objasnil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zmena klímy #Taliansko #ľadovec #klima #Alpy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku