Mnohí ich neznášajú, ale neprávom. Osy sú užitočné, ukazuje nová štúdia

Tí, ktorí by nevedeli, na čo sú dobré osy, môžu teraz dostať uspokojivú odpoveď. Sú to významní prirodzení nepriatelia škodcov, opeľovači rastlín, môžu poslúžiť ako výživná potrava a ich jed obsahuje účinné antibiotiká.

28.05.2021 16:00
hmyz, osa, uštipnutie, jed, žihadlo Foto:
Ilustračné foto.
2

Prínosy tohto mnohými neprávom nenávideného hmyzu pre človeka teraz predstavila prvá významná štúdia, ktorá sa zamerala na funkcie 33 000 známych druhov bodavých os v ekosystémoch a bola uverejnená v časopise Biological Reviews.

„Keď niekomu poviem, že sa zaoberám osami, tak sa často stretnem s reakciou: Aha a na čo sú osy? Prečo radšej neštuduješ včely? Tie sú oveľa užitočnejšie!'“ hovorí entomologička a odborníčka na behaviorálnu ekológiu Seirian Sumnerová z londýnskej univerzity UCL. Domnieva sa, že ľudia nemajú osy radi, pretože toho málo vedia o ich kladoch.

rastlinka Čítajte aj Viac ako 150 druhom rastlín na Slovensku hrozí vyhynutie

„U včiel nám až tak neprekáža, že bodajú, pretože vieme, aké dobré veci na svete robia,“ myslí si Sumnerová. „Osy ale môžu byť rovnako hodnotné, stačí im dať šancu. Preto sme zhromaždili dostupné dôkazy, aby sme mohli ukázať, aké funkcie osy plnia v ekosystémoch,“ dodáva.

Osa obyčajná, osa útočná či sršeň, dokážu pekne znepríjemniť napríklad piknik, a nie sú preto obľúbené. Tvoria však len malú časť osích druhov. Ale aj oni prinášajú človeku úžitok, o ktorom sa príliš nevie. Napríklad zbavujú zeleninu húseníc. Ich jed je tiež skúmaný ako nádejný prostriedok pri liečbe rakoviny.

Na svete existuje asi 100 000 známych druhov os. Asi 70 000 z nich však tvoria parazitické osy, ktoré nebodajú a už boli celkom dobre preskúmané. Tieto druhy sú využívané v poľnohospodárstve na hubenie škodcov, teda ako náhradka insekticídov.

galapagy darwinov obluk Čítajte aj Na Galapágoch sa zrútil slávny Darwinov oblúk

Nedávno zverejnená štúdia ukázala, že bežné osy sa dokážu vysporiadať s blýskavkou kukuričnou, ktorá napadá kukuričné polia v Brazílii, či vijačky devastujúcej cukrovú trstinu.

Sumnerová vo svojom výskume dokázala, že osy lietajú na asi 960 druhov rastlín. Opeľovanie 164 z nich plne závisí od tohto blanokrídlového hmyzu. Medzi nimi sú napríklad orchidey, ktorých kvety priťahujú osích samčekov, pretože pripomínajú zadnú časť tela osích samičiek. Predátorské osy lietajú na kvety, aby sa kŕmili ich nektárom. Hmyzom, ktorý osy chytajú, sa živia iba ich larvy v hniezde.

Pavel Fiľo - riaditeľ SOŠ Čítajte aj Škola, čo buduje rodinnú farmu

Asi 1000 druhov predátorských os žije v spoločenstvách, ostatné druhy sú samotárske. „Samotárske osy sú skvelé. Ich jed obsahuje neuveriteľný koktejl, ktorý paralyzuje korisť a tiež má v sebe veľa antibiotík,“ pokračuje Sumnerová. Mnoho z nich kladie do paralyzovanej koristi vajíčka, aby sa mali larvy čím živiť. „Takže si potrebujú zabezpečiť, že potrava je správne uchovaná,“ ​​vysvetľuje entomologička prítomnosť antibiotických lá­tok.

V neposlednom rade môžu osy poslúžiť aj ako potrava. Ich larvy sa jedia napríklad v Japonsku, Indii či Venezuele.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #štúdia #príroda #osy #osa #opeľovači