Pojednáva o tom nová štúdia medzinárodnej organizácie združujúcej botanickej záhrady BGCI. Dnes o nej informovala agentúra Reuters.
Podľa prehľadu o stave stromov 17500 druhom hrozí vyhynutie, v prípade 440 druhov rastie niekde na svete menej ako 50 zástupcov daného druhu.
Čítajte aj Na veľkých horúcich planétach pokrytých oceánom by mohol byť životPočet ohrozených druhov stromov je dvojnásobný v porovnaní s počtom ohrozených cicavcov, vtákov, obojživelníkov a plazov dohromady, uvádza sa v správe. „Táto štúdia je varovaním pre všetkých ľudí na svete, že stromy potrebujú pomôcť,“ povedal generálny riaditeľ BGCI Paul Smith.
Medzi najohrozenejšie druhy stromov patrí napríklad magnólia a stromy z čeľade dvojkrídláčovitých, ktoré rastú v dažďových pralesoch juhovýchodnej Ázie. Situácia ale nie je dobrá ani čo sa týka dubov, javorov alebo stromov z čeľade ebenovitých.
Stromy prispievajú k udržaniu prirodzených ekosystémov a sú považované za kľúčové v boji proti globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám.
Čítajte aj Vedci objavili najsevernejší ostrov sveta„Na každom druhu stromu záleží – kvôli miliónom ďalších druhov závislých na stromoch i ľuďom na celom svete,“ povedal Smith.
Najviac ohrozených druhov stromov sa vyskytuje v Brazílii, ďalej je to Indonézia, Malajzia, Čína, Kolumbia a Venezuela.
Najväčšiu hrozbu pre zachovanie druhov stromov predstavuje pestovanie plodín, výrub a chov dobytka. Stále väčšie nebezpečenstvo však so sebou prináša aj klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia.