Klimatická zmena môže do roku 2050 vysídliť až 200 miliónov ľudí

Klimatická zmena môže do roku 2050 spôsobiť vnútorné vysídlenie viac ako 200 miliónov ľudí a vytvoriť nové ohniská migrácie v prípade, ak ľudia nezačnú urýchlene konať s cieľom celosvetovo znížiť množstvo emisií a zmierniť rozdiely medzi krajinami v oblasti rozvoja.

13.09.2021 19:47
debata (2)

Uviedla to Svetová banka vo svojej správe zverejnenej v pondelok, informovala agentúra AP.

Druhá časť správy Groundswell report skúma tri rôzne scenáre vývoja. Tie predpokladajú, ako môže postupný nástup klimatickej zmeny spôsobiť, že sa z miliónov ľudí stanú do roku 2050 tzv. klimatickí migranti. Tento postupný nástup sa prejavuje napríklad nedostatkom vody, znížením produkcie plodín a stúpajúcou hladinou oceánov.

Na základe najviac pesimistického vývoja – s vysokou hladinou emisií a nerovnomerným rozvojom – správa predpovedá, že v rámci svojich krajín by mohlo byť vysídlených až 216 miliónov ľudí. Týka sa to Latinskej Ameriky, severnej Afriky, subsaharskej Afriky, východnej Európy, strednej Ázie, južnej Ázie, východnej Ázie a Tichého oceána.

gorila Čítajte aj Gorily v zoo v Atlante mali pozitívne testy na COVID-19

Tieto zistenia podľa odborníčky Svetovej banky na klimatickú zmenu potvrdzujú, že klíma môže spôsobiť migráciu v rámci krajín. Najviac postihnutou oblasťou by bola subsaharská Afrika s až 86 miliónmi vysídlených.

V prípade najpriaznivejšieho scenára by celkový počet migrantov mohol byť až o 80 percent nižší. Stále by však bolo vysídlených 44 miliónov ľudí.

blesk a zem Čítajte aj Copernicus: Európa zažila doteraz najteplejšie zaznamenané leto

Experti v správe takisto upozorňujú, že v najbližšom desaťročí môžu vzniknúť ohniská migrácie a ich počet sa do roku 2050 môže zvýšiť.

Medzi opatrenia na zabránenie najhoršiemu scenáru vývoja Svetová banka zaradila zníženie emisií skleníkových plynov, plánovanie v oblasti „klimatickej migrácie“ a investície do rozvoja, ktorý je v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ľudia #emisie #klimatická zmena #vysídlenie #ohnisko migrácie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy