Vedci pomocou DNA analýzy zostavili rodokmeň z neolitu

Vedci v Británii zostavili najstarší rodokmeň na svete na základe kostrových pozostatkov ľudí, ktorí boli pochovaní v 5700 rokov starom hrobe na pahorkatine Cotswolds v grófstve Oxfordshire.

25.12.2021 21:23
debata

Výsledky tejto štúdie boli zverejnené vo vedeckom časopise Nature. Výskum sa zameriaval na obyčaje v oblasti príbuzenských vzťahov v hroboch z obdobia mladšej doby kamennej neolitu v Británii. Vedci podľa svojich vyjadrení využili metódy archeologickej i genetickej analýzy kostí 35 osôb, ktoré žili pred takmer 6000 rokmi.

Experti pomocou analýzy DNA zistili, že ľudia pochovaní v tomto veľkohrobe patrili k piatim za sebou nasledujúcim generáciám tej istej rozsiahlej rodiny. Väčšina osôb boli potomkovia štyroch žien z prvej generácie. Otcom všetkých ich detí bol ten istý muž.

Hrob má dve pohrebné komory v tvare písmena L. Jedna z nich je orientovaná na juh, druhá na sever. Ľudia boli pochovaní na rôznych miestach hrobu na základe toho, ktorá zo štyroch žien bola ich matkou.

Chris Fowler z Newcastleskej univerzity, ktorý bol vedúcim tejto archeologickej štúdie, povedal, že rozmiestnenie osôb v jednotlivých komorách je veľmi dôležité a môže poskytnúť informácie o fungovaní príbuzenských vzťahov pochovaných jednotlivcov. Objav vedcom pomôže porozumieť rodinnej dynamike týchto neolitických usadlíkov a zistiť viac o ich kultúrnych zvyklostiach, píše BBC.

„Dúfame, že toto bude prvá z mnohých takýchto štúdií, a ďalšie budú nasledovať,“ dodal David Reich z Harvardovej univerzity.

debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #ľudia #vedci #výskum #DNA
Flowers