Tlaková vlna erupcie zo 17 000 kilometrov vzdialenej sopky "dorazila" aj na Slovensko

Tlaková vlna spôsobená silnou erupciou sopky Hunga Tonga dorazila (zo severu) včera večer okolo 19:15 hod. SEČ aj na Slovensko a na viac ako 2 hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu.

16.01.2022 09:46
hunga tonga Foto:
debata (26)

O necelých 7 hodín neskôr (dnes ráno o 2:00 hod. SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe, napísal na svojom FB profile Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu. Prvej tlakovej vlne trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko (len na pripomenutie, k erupcii došlo včera okolo 5:00 hod. SEČ, teda 17:00 hod. miestneho času).

Obrovský výbuch podmorskej sopky v sobotu pri pobreží ostrovného štátu Tonga bol taký silný, že ho zaznamenali po celom svete a vyvolal prívalovú vlnu cunami, ktorá zaplavila tichomorské pobrežia od Japonska až po Spojené štáty. V nedeľu to oznámili vedci, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai leží približne 65 kilometrov severne od hlavného mesta Tongy Nuku'alofa.

Na tejto satelitnej snímke od Planet Labs PBC...
+5Vývoj výbuchu podmorskej sopky Hunga...

Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery – bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol. Hromový rachot bolo počuť aj na Aljaške vzdialenej takmer 10.000 kilometrov.

Americká geologická služba USGS hlásila, že sobotňajší výbuch sopky sa rovnal zemetraseniu s magnitúdou 5,8 pri nulovej hĺbke.

Celkový rozsah škôd v tichomorskom štáte Tonga však nebol v nedeľu jasný, pretože komunikačné linky boli prerušené.

Pobrežie tonžského hlavného mesta Nuku'alofa zaplavila vlna cunami vysoká 1,2 metra a miestni obyvatelia ušli na vyššie položené miesta. Zanechali za sebou zatopené domy, niektoré už aj poškodené, a z oblohy padali malé kamene a popol. Z paláca neďaleko pobrežia evakuovali aj tonžského kráľa Tupoua VI.

Novozélandský vedec Marco Brenna z fakulty geológie na Univerzite Otago opísal vplyv výbuchu ako „pomerne mierny“, ale podľa jeho slov nemožno vylúčiť, že bude nasledovať oveľa silnejší výbuch.

Tichomorské pobrežie Japonska zasiahli vlny vysoké približne 1,2 metra, pričom japonský meteorologický úrad varoval, že možno budú nasledovať aj vlny vysoké tri metre.

Na Novom Zélande, vzdialenom od Tongy vyše 2300 kilometrov, muselo ujsť zo severných pobrežných oblastí 120 ľudí. Zničených bolo niekoľko člnov, keď do malého prístavu narazila obrovská vlna.

Obľúbenú pláž Bondi v austrálskom meste Sydney tiež nakrátko preventívne evakuovali. V Kalifornii v meste Santa Cruz boli vodou zaliate pobrežné ulice a úrady museli prerušiť premávku.

Meteorologická služba na Aljaške a Aljašské vulkanologické observatórium hlásili, že erupciu zaznamenali aj v mestách Anchorage a Fairbanks, vzdialených „6000 míľ od sopky“ (okolo 9700 kilometrov).

Meteorologická stanica na polostrove Fife na východe Škótska v tvíte uviedla, že je „jednoducho neuveriteľné čo len pomyslenie na tú silu (erupcie), ktorá vyslala šokovú vlnu po celom svete“.

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai je známa nestálosťou a výbušnosťou. V roku 2015 napríklad vychrlila do vzduchu toľko veľkých kameňov a popola, že keď sa usadili, vznikol nový ostrov dlhý dva kilometre, široký kilometer a vysoký 100 metrov.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #sopka #erupcia #Hunga Tonga