Copernicus: Začiatok júna bol vo svete najteplejší v histórii meraní

Svet zažil najteplejší začiatok júna v histórii meraní, oznámila vo štvrtok zástupkyňa riaditeľa služby Európskej únie pre monitorovanie zmeny klímy Copernicus Samantha Burgessová.

15.06.2023 21:21
horúčavy leto španielsko rozprašovač teplo Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (7)

Služba uviedla, že začiatkom júna celosvetové teploty prekročili predindustriálnu úroveň o viac ako 1,5 stupňa Celzia, čo je limit pre globálne otepľovanie stanovený v parížskej dohode z roku 2015.

Podľa dát sa medzi 7. a 11. júnom priemerná denná svetová teplota pohybovala 1,5 stupňa Celzia alebo viac nad stanovenou hranicou, pričom 9. júna ju prekročila o 1,69 stupňa Celzia.

S klimatológom Lapinom o tom, na aké oteplenie sme ešte schopní sa adaptovať a kto vyhynie?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Priemerné globálne teploty vzduchu (dva metre nad povrchom) boli v prvých dňoch júna 2023 výrazne najvyššie v porovnaní s doterajšími záznamami ERA5,“ informuje služba Copernicus, ktorá disponuje meteorologickými údajmi v niektorých prípadoch siahajúcich do roku 1950.

„Každý zlomok stupňa je dôležitý, aby sa zabránilo ešte vážnejším dôsledkom klimatickej krízy,“ povedala Burgessová.

V posledných rokoch bol tento limit niekoľkokrát prekročený v zime a na jar. Teraz je to po prvý raz, čo bol prekročený v júni.

Máj bol chladnejší o menej ako 0,1 stupňa Celzia než najteplejší máj v histórii.

Táto správa prichádza v čase, keď sa začal prejavovať klimatický jav El Niňo. Fenomén vyvoláva obavy z extrémneho počasia a ďalších horúčav.

Copernicus nedávno informoval, že teplota svetových oceánov minulý mesiac dosiahla vôbec najvyššie namerané hodnoty pre mesiac máj.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #globálne otepľovanie #klimatická kríza