Nový druh, ktorý dostal latinské meno Burgessomedusa phasmiformis, pripomína veľkú plávajúcu medúzu s tanierovitým alebo zvonovitým telom vysokým až 20 centimetrov. Zhruba 90 krátkych chápadiel jej umožňovalo chytať veľkú korisť.
Medúzy patria do kmeňa pŕhlivcov. Sú tvorené z 95 percent vodou a rýchlo sa rozkladajú, preto sa skamenené exempláre nachádzajú len zriedka. Ale tieto, objavené medzi fosíliami vykopanými na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia, boli výnimočne dobre zachovalé.
„Nález tak neuveriteľne jemných živočíchov zachovaných vo vrstvách hornín je úžasný objav,“ povedal doktor Jean-Bernard Caron, kurátor paleontológie bezstavovcov v Kráľovskom múzeu v Ontáriu a spoluautor štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B.
Vzhľadom na vzácnosť fosílií medúz bola ich evolučná história zatiaľ študovaná prevažne prostredníctvom mikroskopických skamenelých larválnych štádií a poznatkov z molekulárneho výskumu živých medúz.
Podľa Joea Moysiuka, študenta paleontológie na Torontskej univerzite a spoluautora štúdie, bolo „pozoruhodne ťažké určiť, či sa medúzy a ich príbuzní vyskytujú v kambrickom fosílnom zázname“, hoci patria k jednej z najstarších skupín živočíchov.
Objav Burgessomedusa phasmiformis podľa neho ukázal, že potravinový reťazec v období kambria bol oveľa zložitejší, ako sa doteraz predpokladalo.
„Tento objav nenecháva nikoho na pochybách, že v tom čase už medúzy plávali,“ povedal Moysiuk. „Pridáva to ďalšiu pozoruhodnú líniu živočíchov, ktorá sa v Burgess Shale zachovala ako kronika vývoja života na Zemi,“ dodal.
