„Oblak popola sa šíri juhovýchodným smerom k Tichému oceánu. Na ceste má dedinu Nikolskoje. Nie je vylúčené, že tam môže padať menšie množstvo popola,“ uviedlo ministerstvo.
Kľučevská sopka počas utorka chrlila popol štyrikrát, a to až do 13-kilometrovej výšky. Popol padal aj na dve obce, Lazo a Atlasovo. Úrady varovali miestnych obyvateľov a turistov, aby sa k sopke kvôli erupciám nepribližovali.
Úrady tiež uzavreli škôlky, školy a cesty. Jedinú významnú cestu v oblasti spájajúcu dedinu Usť-Kamčatsk s dedinou Ključi a ďalšími obcami na juhu polostrova podľa agentúry TASS zavalil bahnotok v dôsledku erupcií. Cesta vedie niekoľko desiatok kilometrov severne od vrcholu vulkánu, Ključi s populáciou 4500 ľudí od neho leží 30 kilometrov.
Kamčatka, ktorá leží v severozápadnom cípe Tichého oceánu, patrí k najaktívnejším seizmickým oblastiam sveta. Na polostrove je okolo 200 sopiek, z ktorých je 29 činných. Najvyššia z nich, Kľučevskaja, dosahuje výšku 4750 metrov. Mohutný vulkán, patriaci k najaktívnejším sopkám na Zemi, sa nachádza asi 360 kilometrov od krajského centra, Petropavlovska-Kamčatského.
Posledná aktivita sopky sa začala tento rok v júni, píšu ruské médiá. Sopka niekoľko posledných týždňov pravidelne chrlí oblaky popola, niekedy aj niekoľkokrát denne.
