„Namiesto krásnej slimačej ulity, na akú sme boli zvyknutí, majú na chrbte červený vrchnák z fľaše alebo kus žiarovky,“ uviedla ekologička Marta Szulkinová z Varšavskej univerzity.
Szulkinová a ďalší experti z tejto inštitúcie aj univerzity v meste Poznaň k týmto záverom dospeli na základe analýzy fotografií, ktoré zhotovili ľudia vo voľnej prírode a zverejnili ich na internete. Vedci našli celkovo 386 jedincov s plastovými schránkami, najmä vrchnákmi z fliaš.
Čítajte aj Českí vedci objavili unikátny druh pravekej šelmy. Ide o jediný nález na sveteVedci povedali, že im „lámalo srdce“, keď videli, do akej miery zvieratá žijú v našich odpadkoch. Zatiaľ však nie je jasné, či sú v tomto prípade tieto materiály škodlivé – alebo možno dokonca užitočné – pre malé, zraniteľné kôrovce.
„Podľa našich prepočtov desať zo 16 druhov suchozemských krabov pustovníkov na svete využíva tento typ skrýše,“ povedala Szulkinová a dodala, že tento jav zaznamenali vo všetkých tropických oblastiach sveta. „Žijeme skrátka v inej dobe a živočíchy využívajú to, čo majú k dispozícii,“ uviedla.
Kraby pustovníky sú samy zraniteľné, preto sa chránia vlezením do prázdnych ulít. Keď je ulít málo, kraby o ne bojujú. V súčasnej dobe vo všeobecnosti klesá množstvo prirodzene sa vyskytujúcich ulít, a tak plastová alternatíva môže prísť krabom vhod. Menším a slabším krabom môže dokonca vyhovovať viac než prírodná ulita, pretože plast je ľahší na nosenie.
Nedávna štúdia vyčíslila, že v oceánoch pláva až 171 biliónov kusov plastu.
Čítajte viac Záchrana bieleho nosorožca má svetlú budúcnosť. Vedci úspešne preniesli embryo