Vedci odhalili príčinu nezvyčajného sfarbenia srsti vďaka genetickým informáciám troch trojíc, ktoré sa skladali z páru a mláďaťa, spojených s dvoma hnedými pandami Čchi-caj a Tan-tan. Ďalej skúmali genóm 29 čiernobielych zvierat. Hnedým pandám chýba podľa zistení krátkej sekvencie DNA v géne Bace2, ktorý súvisí s pigmentáciou.
Ďalej skúmali genóm 29 čiernobielych zvierat. Hnedým pandám chýba podľa zistenia krátkej sekvencie DNA v géne Bace2, ktorý súvisí s pigmentáciou.
Vedci sa domnievajú, že hnedo sfarbené pandy majú identické kópie spomínaného génu Bace2. Vďaka genetickému sekvenovaniu, pomocou ktorého sa zisťuje poradie nukleónových báz v DNA, sa potvrdilo, že obom kópiám chýba u hnedých pand rovnaký úsek 25 párov báz. Tím vedcov tiež zistil, že v porovnaní s chlpmi čiernobielych pánd majú tie hnedé zrejme menej melanozómov, čo sú organely zodpovedné za pigmentáciu chlpov a kože.
„Prelomom tejto práce je zistenie, že k zmene sfarbenia môže viesť aj chýbajúci gén či genetický segment,“ uviedol evolučný genetik Š' Pcheng. „Z pohľadu genetiky ide o úplne nový objav,“ dodal. Vedecký tím teraz plánuje preskúmať, ako absencia 25 párov báz vedie k zmenám vo veľkosti a počtu melanozómov u hnedých pánd.
Čítajte viac Zmutované vlky v okolí Černobyľa dokážu odolávať rakovine, ukázali výsledky dlhodobej štúdieČínsku verejnosť už niekoľko rokov fascinuje jediná hnedobiela panda menom Čchi-caj chovaná v zajatí. Výskumníci ju našli opustenú v prírode. Teraz žije v Stredisku pre chov a ochranu divokých zvierat Lou-kuan-tchaj. Prvá zdokumentovaná hnedá panda Tan-tan už zomrela. V histórii bolo zaznamenaných len sedem hnedo zafarbených pánd, všetky pochádzali z pohoria v čínskej provincii Šen-si.
Výsledky štúdie možno pravdepodobne vztiahnuť aj na divoko žijúce pandy.