Novú metódu vyvinul medzinárodný vedecký tím na čele s Michalom Hockom z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Českej republiky a Ciarou K. O'Sullivanovou zo španielskej Universitat Rovira i Virgili. TASR o tom informovala Akadémia vied Českej republiky.
Molekula DNA sa skladá zo štyroch základných stavebných blokov – nukleotidov. Genetická informácia, ktorú molekula nesie, je daná poradím týchto nukleotidov. Znalosť poradia stavebných blokov alebo sekvencia DNA je potrebná napríklad pri diagnostike genetických ochorení alebo analýze DNA.
„Napriek veľkému pokroku v metódach sekvenovania DNA, ktoré sú väčšinou založené na fluorescenčnom značení nukleotidov, sú tieto techniky stále časovo náročné, relatívne drahé a majú niektoré obmedzenia. Vedci preto intenzívne hľadajú ďalšie možnosti, ako sekvenovanie zjednodušiť a urýchliť,“ uvádza česká akadémia vied.
Čítajte aj Na Galapágoch sa zrútil slávny Darwinov oblúkJedným z nádejných prístupov je podľa nich práve využitie elektrochemickej detekcie a tzv. redoxných značiek, čo sú pripojené zlúčeniny, ktoré možno oxidovať alebo redukovať na elektródach. Novinka v podobe elektrochemického kódovania DNA prináša mnoho výhod vrátane jednoduchšej, rýchlejšej a lacnejšej analýzy. Nová metóda sa môže uplatniť pri sekvenovaní DNA, v diagnostike, ale aj pri vývoji nových DNA čipov (zariadenia, ktoré slúžia na rýchlu analýzu genetickej informácie).
Čítajte aj Britská mutácia pandemického vírusu prevládala na Slovensku aj v apríliVedci predstavili výsledky svojej práce v prestížnom vedeckom časopise Journal of American Chemical Society.