Vyplýva to zo štúdie čínskych vedcov, z ktorej citoval americký verejnoprávny rozhlas NPR.
Vedci z regionálneho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb v čínskej provincii Kuang-tung publikovali štúdiu na odbornom diskusnom serveri Virological.org.
Čítajte aj Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v ľudských bunkáchZ ich zistení vyplýva, že variant delta sa šíri dýchacími cestami rýchlejšie a v ďaleko väčšom množstve ako pôvodný variant. Množstvo vírusu v tele podľa odborníkov obvykle určuje ako veľmi je konkrétny človek nákazlivý.
Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší. Autori štúdie dospeli k tomuto záveru po analýze vzoriek od 167 ľudí, ktorí sa nakazili variantom delta v meste Kanton. Vírusovú nálož porovnali s údajmi od ľudí, ktorí sa koronavírusom nakazili ešte začiatkom januára 2020. Z ich výsledkov vyplýva, že ľudia nakazení variantom delta sú pre svoje okolie omnoho infekčnejší. V priemere trvá približne štyri dni, než mutácia dosiahne v ľudskom organizme zistiteľnú hladinu. Pri pôvodnom variante to bolo šesť dní.
Čítajte aj CNN: Vedci identifikovali 14 žijúcich potomkov slávneho Leonarda da VinciVedci v publikovanom dokumente zdôraznili, že je dôležité, aby sa ľudia izolovali od okolia na obdobie najmenej 14 dní okamžite po kontakte s infikovaným. Podobný postup odporúča aj americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), uzatvára NPR.