BBC: Ako falošná veda vytvorila ivermektín, „zázračný“ liek na Covid-19

Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku ivermektín proti covidu, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami.

07.10.2021 17:16
ivermectin, ivermektín Foto:
Ilustračné foto.
debata (529)

Napísal to dnes server BBC s odkazom na zistenie štyroch nezávislých vedcov. Tí posudzovali všetky dostupné štúdie, v ktorých bol liek testovaný na ľuďoch nakazených koronavírusom. Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou lieku potom podľa nich dospeli k záveru, že liek nemá vplyv na zdravotný stav pacientov s covidom.

Ivermektín, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia ako antiparazitikum, začalo mnoho ľudí nazývať zázračným liekom na covid, najmä v kruhoch, ktoré odmietali novo vyvinuté vakcíny. Niekoľko krajín, vrátane Slovenska, potom schválilo jeho mimoriadne použitie pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia.

Nezávislá skupina amerických a austrálskych lekárov a vedcov preskúmala všetky dostupné štúdie s kontrolnou skupinou ohľadom jeho účinnosti u covidových pacientov. Tieto štúdie by mali prinášať najdôveryhodnejšie výsledky. Sú v nich skúmaní pacienti náhodne rozdelení na dve skupiny, pričom prvej z nich je podávaný liek a druhým z nich neúčinná látka, teda placebo. Tím sa zaoberal tiež šiestimi pozorovacími štúdiami, ktoré len sledujú, čo sa deje pacientom, ktorí liek už berú.

Päť z 26 štúdií podľa nezávislých výskumníkov vykazovalo známky falšovaných dát, napríklad v nich boli uvedené u pacientov v podstate nemožné údaje, alebo v nich boli niektorí pacienti uvádzaní opakovane. Ďalších päť štúdií obsahovalo faktické chyby, napríklad v nich boli zle spočítané čísla. O iných potom nič nevedeli miestne zdravotné úrady alebo u nich panovalo podozrenie, že rozdelenie pacientov do skupiny nebolo celkom náhodné.

youtube, video, služba, google, internet, videá Čítajte aj YouTube bude odstraňovať antivaxerské videá o vakcínach

Vedci dospeli k poznatku, že štúdie, ktoré najviac naznačovali účinnosť ivermektínu proti covidu-19, zároveň budili najväčšie podozrenie z manipulácie s dátami či nesprávneho postupu autorov.

Najväčšiu a najkvalitnejšiu štúdiu ohľadom ivermektínu vykonala McMasterova univerzita v Kanade, ktorá však dospela k záveru, že užívanie lieku pacientom s covidom neprinieslo žiadny prospech. Spoločnosť Merck, ktorá je jednou z firiem, ktorá liečivo vyrába, vo februári vyhlásila, že nie sú žiadne vedecké dôkazy o jeho účinnosti pre liečbu pacientov s koronavírusom.

žena, úsmev, olej, šalát, zdravá strava Čítajte aj Vedci skúmajú možnosť premeny jedlých rastlín na "továrne" na mRNA vakcíny

Liek schválilo alebo odporučilo viacero štátov, napríklad India, Juhoafrická republika, Peru, mnohé krajiny v Latinskej Amerike a Slovensko. Niektoré krajiny však nakoniec z týchto návrhov ustúpili. Podľa BBC sa prípravok tešil popularite najmä v krajinách, ktoré sa stretávali s malou dostupnosťou vakcín.

Európsky liekový regulátor EMA neodporúča používať ivermectin na prevenciu ani liečbu covidu.

529 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #liek #výskum #štúdie #ivermektín #ivermectin