Vedci skúmajú súvislosť koronavírusových variantov a neliečeného HIV

Vedci z Juhoafrickej republiky, ktorí zbierajú pochvaly za objav koronavírusového variantu omikron, teraz skúmajú, či môže mať vznik nových variantov covidu súvislosť napríklad s neliečenými prípadmi HIV pozitivity.

29.12.2021 06:00
24-hiv-2x Foto:
Vírus HIV.
debata

Podľa niektorých odborníkov by totiž organizmus jedincov s oslabeným imunitným systémom mohol predstavovať vhodné prostredie na to, aby vírus mutoval.

Vedci už skôr zaznamenali, že vírus spôsobujúci ochorenie covid-19 môže po dlhé mesiace pretrvávať v organizme pacientov, ktorí sú HIV pozitívni a z nejakého dôvodu nepodstupujú liečbu. V Juhoafrickej republike, kde bol omikron prvýkrát zaznamenaný, žije s vírusom HIV takmer osem miliónov ľudí. Asi tretina z nich neberie antivirotiká, ktoré dokážu zaistiť obnovu imunitného systému a znížiť množstvo vírusu v tele natoľko, že HIV pozitívny človek nie je infekčný.

xenobot Čítajte aj Vedci vytvorili robotov, ktorí sa sami rozmnožujú. Pripomínajú hru Pac-Man

„Za normálnych okolností, ak je váš imunitný systém plne funkčný, zbaví sa vírusu veľmi rýchlo,“ hovorí Linda-Gayle Bekkerová, ktorá vedie Nadáciu Desmonda Tutu pre HIV v Kapskom meste. „Ale keď je niečia imunita potlačená, tak vírus pretrváva. A nie je to tak, že by nič nerobil, množí sa. A pri tom potenciálne mutuje,“ vysvetlila.

V Juhoafrickej republike na seba pritiahol pozornosť prípad ženy, ktorá mala pozitívny test na covid takmer osem mesiacov. Vírus v jej tele zatiaľ prešiel 30 genetickými zmenami.

Tulio de Oliveira, vedúci tímu, ktorý potvrdil objav variantu omikron uvádza, že vo svete bolo pozorovaných 10 až 15 podobných prípadov.

„Je to veľmi vzácne. Ale vysvetlenie, že ľudia, ktorí majú potlačenú imunitu, môžu v podstate stáť na začiatku vírusovej evolúcie, je možné,“ pripúšťa de Oliveira.

ukrizovanie  klinec Čítajte aj V Anglicku objavili dosiaľ najlepší fyzický dôkaz ukrižovania klincami

Tiež Salim Karim, popredný odborník na HIV a bývalý predseda juhoafrického vládneho výboru pre reakciu na šírenie covidu-19 si myslí, že hypotéza o vzťahu medzi pacientmi s potlačenou imunitou a novými variantmi koronavírusu je „veľmi pravdepodobná“.

„Ale nie je to dokázané,“ upozorňuje Karim. „Zaznamenali sme päť variant zo štyroch rôznych kontinentov. "Takže je nehorázne, že sa robí obetný baránok z Afriky,“ dodáva.

Juhoafrickí vedci zberajú po svojom objave omikronu kritiku, a dokonca dostávajú aj vyhrážky smrťou, pretože mnoho západných štátov prijalo kvôli tomuto vysoko nákazlivému variantu cestovné obmedzenia, ktoré sa neblaho podpisujú na juhoafrickej ekonomike. Zatiaľ ale neexistuje žiadny dôkaz, že by niektorý zo súčasných koronavírusových variantov skutočne vznikol v Afrike. Odborníci tiež upozorňujú, že existuje mnoho ďalších príčin oslabenej imunity, ako je cukrovka, rakovina, hlad, autoimunitné ochorenie alebo obezita.

Očkovanie / Korona / Vakcína / Čítajte aj EMA nenašla spojitosť medzi nepravidelnou menštruáciou a očkovaním proti covidu

Bádatelia, ktorí sa zaoberajú možnou súvislosťou mutovania koronavírusu a HIV dúfajú, že obavy z existencie tohto vzťahu povedú k väčšiemu nasadeniu v boji s AIDS. Ten bol totiž v niektorých oblastiach kvôli pandémii zanedbaný.

Mnohí HIV pozitívni ľudia sa v Juhoafrickej republike neliečia zo strachu, ako budú v spoločnosti prijímaní. „Niektorí sa nechcú nechať otestovať. Nechcú to vedieť, pretože okolo HIV pretrvávajú stigmy,“ vysvetľuje 25-ročná terénna pracovníčka Asiphe Ntshongontshiová.

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #HIV #výskum #koronavírus #Covid-19 #varianty covidu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy