Omikron je násobne nákazlivejší aj medzi očkovanými, ukazuje dánska štúdia

Koronavírusový variant omikron dokáže obísť imunitu očkovaných 2,7- až 3,7-krát ľahšie ako predchádzajúci prevažujúci variant delta. Ukazuje to dánska štúdia. Podľa nej zistenie čiastočne vysvetľuje rýchlejšie šírenie omikronu.

07.01.2022 07:00
omikron Foto:
debata (53)

Od objavenia silne zmutovaného variantu omikron sa vedci usilovne snažia zistiť, či spôsobuje menej závažný priebeh choroby Covid-19 a prečo sa javí nákazlivejší než variant delta. Vírus môže byť ľahšie prenosný z mnohých dôvodov. Medzi nimi je čas, ktorý vydrží vo vzduchu, schopnosť uchytiť sa na bunky či schopnosť obísť imunitný systém organizmu.

Omikron coronavirus variant. Omicron Covid-19 variant Coronavirus. Mutated coronavirus SARS-CoV-2. New strain of covid. Mutated virus from South Africa. Virus molecules and Omicron label. Čítajte aj Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových variantov

Vedci z Kodanskej univerzity, dánskeho štatistického úradu a sérologického inštitútu SSI v polovici decembra sledovali 12 000 dánskych domácností a zistili, že medzi očkovanými Dánmi je omikron 2,7– až 3,7-krát nákazlivejší ako delta. Výskum ukazuje, že vírus sa šíri rýchlejšie najmä z toho dôvodu, že sa dokáže lepšie vyhnúť imunite získanej očkovaním. „Naše zistenia potvrdzujú, že rýchle šírenie omikronu možno pripísať skôr schopnosti obísť imunitu, než jemu vlastnú vyššiu základnú prenosnosť,“ uviedli vedci.

V Dánsku, ktoré má viac ako 5,7 milióna obyvateľov, má dokončené očkovanie 78 percent populácie. Tretiu posilňujúcu dávku dostalo 48 percent Dánov. Viac ako 80 percent Dánov pritom dostalo vakcínu od dvojice firiem Pfizer/BioNTech. Štúdia tiež potvrdila, že ľudia s posilňujúcou dávkou vírus oproti neočkovaným prenášajú s menšou pravdepodobnosťou, bez ohľadu na variant.

tehotenstvo, bruško, žena, úsmev, matka, tehotná Čítajte aj Izrael hlási prvý prípad „flurony“ – zriedkavej dvojitej infekcie covidom a chrípkou

Aj keď je omikron nákazlivejší, zdá sa, že spôsobuje menej závažné ochorenie, povedala technická riaditeľka SSI Tyra Groveová Krauseová. „Kým omikron je aj tak schopný zaťažiť naše zdravotníctvo, všetko nasvedčuje tomu, že je miernejší ako variant delta,“ povedala vedkyňa a dodala, že riziko hospitalizácie s omikronom je polovičné oproti delte. K podobným záverom dospeli aj iné štúdie.

Z celkom 93 ľudí, ktorí boli v druhej polovici decembra v Dánsku hospitalizovaní s covidom spôsobeným variantom omikron, menej ako päť potrebovalo intenzívnu starostlivosť.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #pandémia #koronavírus #Covid-19 #omikron #variant delta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy