Nový biomateriál je nádejou pre pacientov s poškodenými kosťami tváre

Nedostatočné hojenie kostí v tvárovej oblasti predstavuje v populácii závažný problém a to bez ohľadu na vek.

20.02.2022 10:41
kost sanka Foto:
Makroskopická snímka miesta implantácie keramickej platničky po 6. mesiacoch hojenia od operácie poukazuje na resorbciu a úplnú integráciu implantátu do nového kostného tkaniva,
debata (1)

Doterajšie možnosti liečby tvárového kostného tkaniva úspešne posunul tím vedcov z Košíc. Inovatívny biomateriál, ktorý vyvinuli a experimentálne otestovali, podporuje a stimuluje hojenie kostného tkaniva a nevyvoláva negatívnu imunitnú odpoveď organizmu.

Poškodenia kostí spôsobené úrazom, infekciami, nádormi a vrodenými poruchami sú jednými z hlavných príčin postihnutia kostí. Spájajú sa nielen s mnohými zdravotnými, ale aj estetickým problémami.

HIV, AIDS Čítajte aj Americkí vedci informovali o možnom prípade úspešnej liečby HIV u ženy

Vedci vyvíjajúci nové kostné implantáty sa dlhodobo snažia dosiahnuť optimálnu interakciu medzi telom a vloženým implantátom. Vynikajúce výsledky v tejto oblasti dosiahol vedecký kolektív z Ústavu materiálového výskumu SAV (ÚMV SAV), Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a spoločnosti Solmea.

Výskumníci z ÚMV SAV sa zamerali na vývoj implantátov vo forme keramických platničiek a samovoľne tuhnúcich biocementov vo forme pást. „Vyvinuli sme modifikovaný kalcium-fosfátový biocement obsahujúci rozpustnú nanokryštalickú zložku, ktorá zabezpečuje rýchle a významné vylučovanie vápnikových iónov počas tuhnutia. Vďaka tomu náš materiál rýchlo tuhne, vo výslednej podobe je pórovitý a pevnosť v tlaku, ktorú dosahuje, je blízka kostnému tkanivu,“ opísal výsledok výskumu Ľubomír Medvecký z ÚMV SAV, ktorý spolu s Jánom Dankom z UVLF riadi a koordinuje vedecký kolektív.

„Efektivitu biocementu sme úspešne otestovali vložením biocementovej pasty do miesta poškodenia kostného tkaniva po vytrhnutí zubov svine, pričom po vyhojení sa zachovala hrúbka kosti a vytvorilo sa kvalitatívne rovnaké kostné tkanivo,“ doplnil Medvecký.

doktor, srdce, kardiológia Čítajte aj Srdce na transplantáciu možno viezť dlhšie vďaka prístroju, ktorý zaň bije

Účinnosť, efektivitu hojenia a kvalitu vyvinutých biomateriálov v rámci predklinického výskumu sledovali vedci na veľkých zvieracích modeloch. Keramickú platničku z inovovaného biomateriálu implantovali do sánky svine. Biomateriál sa v mieste defektu postupne resorboval a úspešne nahradil novým kostným tkanivom charakteristickým pre úplnú regenerácia kostného tkaniva.

„Keramický implantát významne podporil hojenie kostného tkaniva a zvýšil aktivitu kostných, ako aj iných typov buniek zúčastňujúcich sa na tvorbe novej kosti,“ vysvetlila členka vedeckého tímu Katarína Vdoviaková z UVLF v Košiciach.

mobil, sledovanie, telekomunikácie Čítajte aj Informácie na nete hľadáme a interpretujeme v súlade so svojím postojom. Potvrdil to výskum

Inovatívne biomateriály majú mnoho ďalších výhod. „Náš keramický implantát sa vyznačuje vhodným zložením, štruktúrou, ako aj špecifickým spôsobom prípravy,“ objasňuje Medvecký a ďalej pokračuje: „Je netoxický, zdraviu neškodný, nevyvoláva zápalovú reakciu a dá sa pripraviť do požadovaného tvaru. Nespornou výhodou je jeho pozorovaná funkčnosť aj po aplikácii bez nasadenia odobraných a následne kultivovaných kmeňových buniek pacienta. To významne znižuje technickú a finančnú náročnosť vykonaného úkonu v porovnaní s často používanými implantátmi s nasadenými bunkami uprednostňovanými pri podobných typoch tvárových operácií,“ dodal materiálový vedec.

Nové biomateriály plánuje vedecký tím pod vedením Andreja Jenču zo spoločnosti SOLMEA v krátkom čase aplikovať a otestovať v klinických skúškach, ktoré sú nevyhnutné pre využitie v praxi.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #SAV #výskum #čeľusť #slovenskí vedci #biomateriál