O brezy, vŕby alebo duby na streche budovy miestnej knižnice sa stará mestský botanik Hervé Tiger. Každé ráno pozoruje, či sa na kvetoch rastlín objavil žltý prášok. Jeho závery overí alergológ a spoločne potom odošlú peľové spravodajstvo do miestnej databázy. Odtiaľ informácie putujú všetkým registrovaným alergikom z okolia, informovala agentúra AFP.
Čítajte aj Vedci: Peľová sezóna sa bude zhoršovaťV kvetináčoch tu vedľa seba rastú trávy mätonoh trváci, timotejka lúčna, medúnok vlnatý alebo reznačka laločnatá. Botanik sa stará aj o stromy, napríklad brezy alebo liesky. Každá z rastlín sa sem dostala z prírody a pôvodne rástla vo vzdialenosti najviac 20 kilometrov od Rennes. Geografická blízkosť je dôležitá, pretože v rôznych oblastiach rastliny kvitnú v odlišných obdobiach. Každý druh je tu podľa Tigera zároveň v niekoľkých exemplároch z rôznych svetových strán kvôli genetickej rozmanitosti.
Peľových fariem dnes vo Francúzsku existuje dvadsať. Prvá vznikla pred desiatimi rokmi v Nantes, kde je dnes aj centrála pre celú peľovú databázu. Vo Francúzsku trpí peľovou alergiou desať až 20 percent obyvateľov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá, že do roku 2050 bude alergický každý druhý človek. „Z hľadiska verejného zdravia je to veľmi zaujímavý preventívny nástroj,“ hovorí Mickaël Pouliquen, alergológ a referenčný lekár v polináriu v Rennes. „Vďaka nemu presne viete, kedy si vziať a kedy vysadiť antihistaminikum. Umožňuje tiež identifikovať peľ, ktorý je pôvodcom respiračnej alergie,“ dodáva.
Čítajte aj Dvojrozmerný materiál môže čiastočne nahradiť kremík v elektronikeDôležité je zaznamenať emisiu peľu hneď prvý deň, pretože liečba alergií je najúčinnejšia, pokiaľ príde okamžite. Po niekoľkých dňoch už je peľu vo vzduchu viac, alergia silnejšia a liečba náročnejšia, vysvetľuje lekár. Dlhodobým cieľom projektu je pokryť peľovými farmami celé územie Francúzska, bolo by ich treba zhruba stovka.
„Globálne otepľovanie a znečistenie prispievajú k nárastu množstva peľov v ovzduší,“ hovorí Julia Maguérová z asociácie združujúcej polináriá vo Francúzsku. Teplo totiž predlžuje peľovú sezónu. „Ľudia majú čoraz častejšie príznaky alergie v priebehu celého roka, zatiaľ čo predtým boli postihnutí od februára do septembra. Znečistenie tiež zvyšuje alergénny potenciál peľov, čo vedie k čoraz častejším respiračným problémom,“ dodáva Maguérová.