Strašidelná Británia alebo ako sa duchovia stali národnou posadnutosťou

Bolo to uprostred noci v apríli 2020 a všade bol "úplný pokoj", hovorí Mandy Deanová. Žije sama v byte s dvoma spálňami na severe Anglicka a spať chodí obvykle až okolo druhej hodiny ráno. Ležala v posteli a čítala si, keď sa zrazu ozval zvuk, akoby na nočný stolík vedľa nej spadlo ťažké závažie, napísal spravodajský server The Guardian.

30.04.2022 08:00
duchovia Foto:
debata (3)

„Vyskočila som z postele, vybehla zo spálne, akoby mi horelo za pätami, a spala som v obývačke pri rozsvietenom svetle,“ hovorí Deanová. „Stalo sa to tri noci po sebe a štvrtú noc to bol rovnaký druh zvuku, ale nie pri posteli – ozvalo sa to v stene priamo za mnou. Zdá sa, že hovorím ako blázon, ale viem, že blázon nie som.“ Po týchto štyroch nociach zvuky na niekoľko týždňov ustali, ale potom sa opäť objavili. Deanová robila všetko možné, aby našla vysvetlenie. Byt pod ňou bol prázdny, ale spýtala sa iného suseda a ten to nedokázal vysvetliť. Skontrolovala kúrenie, potrubie. „Človek si hovorí: Naozaj to počujem? Možno som sa trochu zbláznila. Kvôli covidu ku mne nemohli prísť moje dcéry, aby zistili, či to tiež začujú,“ uviedla.

Len čo boli povolené návštevy, zavolala vyšetrovateľov paranormálnych javov. Keď sedeli v obývačke a pili kávu, vyšetrovateľ zacítil, ako mu niečo „naozaj studené prešlo okolo nôh“. „Asi o päť alebo desať sekúnd neskôr sme počuli ranu pri televízii, akoby niečo spadlo. Obaja sme sa pozreli, odkiaľ ten zvuk prišiel,“ povedala Deanová. Listy na neďalekej rastline sa hýbali. „Išli sme tam a nič tam nebolo. Tak sme to skúsili napodobniť,“ dodala Deanová.

prostata, penis, močové ústroje, pohlavné orgány, mechúr, semeníky Čítajte aj Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Keď zdvihli škatuľu pre príjem digitálneho vysielania a pustili ju, „bol to skoro rovnaký zvuk, ale nevideli sme, že by sa pohla“. Vyšetrovateľ si podľa nej myslí, že táto aktivita má niečo spoločné so smrťou jej otca na COVID-19, pretože sa začala niekoľko dní potom. Deanová o tom nie je presvedčená, hoci podobné zvuky počula aj v roku 2016, niekoľko týždňov po smrti svojej matky. V tej dobe s ňou žila dcéra, ktorá zvuky tiež počula – a bola taká vydesená, že spala s vrčiacim ventilátorom, aby zvuky prehlušila.

Podobných paranormálnych zážitkov sa počas pandémie covidu objavovalo podstatne viac ako kedykoľvek predtým. To potvrdzuje aj Caroline McKendricková zo spoločnosti Somerset Paranormal Investigators. „Ich počet pribudol predovšetkým počas covidových opatrení, čo nebolo ideálne, pretože sme nemohli ľudí navštevovať u nich doma,“ uviedla.

Profesora Christophera Frencha, vedúceho výskumného oddelenia anomálnej psychológie na Goldsmithsovej univerzite v Londýne, správy o náraste paranormálnych javov neprekvapujú. „Existujú historické dôkazy, že v časoch neistoty, stresu a zmätkov stúpa počet podobných zážitkov, s ktorými sa ľudia zverujú,“ povedal. Fascinácia paranormálnymi javmi a ďalšími fenoménmi, ako je UFO, rozhodne rastie. Televízne programy na túto tému sú na vzostupe popularity, od reality show sledujúcej lovcov duchov pri práci až po drámy a strašidelné filmy.

planety Čítajte aj Vzácne úkazy na oblohe: Ak si privstanete, v jednom rade uvidíte hneď štyri planéty. Ktoré?

Na facebooku vzniklo množstvo skupín, kde ľudia zverejňujú fotografie, na ktorých možno vidieť rozmazané tváre duchov; hojne navštevované sú organizované lovy duchov. Hitom sa stal podcast Uncanny, dokumentujúci strašidelné a desivé príbehy; jeho moderátor Danny Robins vytvoril aj úspešný podcast The Battersea Poltergeist. „Myslím, že kultúra odráža hrôzu našej spoločnosti,“ hovorí Robins. „Čím je spoločnosť extrémnejšia a hroznejšia – a boh vie, že s Trumpom, brexitom, koronavírusom a Ukrajinou bola taká extrémna, ako to len počas väčšiny našich životov ide – tým viac vyhľadávame extrémne formy zábavy,“ dodal.

Tim Gibson je nadšenec paranormálnych javov, ktorý moderuje niekoľko internetových skupín a hovorí, že došlo k „obrovskému nárastu záujmu“. Sám začal zažívať nevysvetliteľnú aktivitu na začiatku pandémie. Pracuje ako marketingový konzultant a nedávno sa presťahoval do nových obchodných priestorov. Keď sa začal covid, skončil tam sám. Jednou z prvých vecí, ktoré si všimol, bol zarámovaný výtlačok zabalený v bublinkovej fólii a opretý o stenu, ktorý sa bez vysvetlenia prevrátil. Gibson hovorí, že odvtedy zaobstaral viac ako tisíc videí, na ktorých sa rozsvecujú a zhasínajú svetlá a pohybujú sa veci. Na ďalšej nahrávke je počuť stonanie. „Dospeli sme k záveru, že keby sme tomu mali dať nejaký názov, bola by to aktivita poltergeistov,“ povedal Tim Gibson.

„V jednej miestnosti sme zachytili niečo, čo vyzeralo ako neuveriteľná biela žiara, a keď to spomalíte, môžete tam vidieť niečo, čo vyzerá ako tvár. Čo to bolo, netušíme,“ dodal. Autor podcastov Danny Robins si myslí, že strašenie či spirituálna aktivita „často pramenia z rastúceho pocitu nepokoja vo vašom okolí“, čo mohla u mnohých ľudí spôsobiť pandémia. V posledných rokoch sme trávili viac času vo svojich domovoch a pandémia tento trend izolácie ešte urýchlila. „Už dlho žijeme osamelejšie životy, keď nás spájajú počítače, a nie reálne stretnutia,“ povedal Robins.

virus sars covid koronavirus Čítajte aj Britský pacient s oslabenou imunitou mal covid-19 podľa štúdie 505 dní

Ak sa cítite uväznení vo svojom vnútri „až do tej miery, že vám známe prostredie začne pripadať klaustrofobické, vaša myseľ sa začne uberať na iné miesta“, vraví Robins. „Skeptik by mohol namietnuť, že čím viac času trávime vo svojich domoch, tým je pravdepodobnejšie, že začneme mať pocit, že v nich straší,“ dodal.

Existujú aj iné, prízemnejšie dôvody, prečo ľudia môžu mať zážitky, o ktorých sa domnievajú, že sú paranormálne. Pri práci z domu si môžu všimnúť veci, ktoré predtým nezaznamenali. „Váš dom môže vydávať podivné zvuky v miestach, kde sa usadzuje slnečná žiara, alebo keď sa zapína a vypína kúrenie, čoho ste si nemuseli byť vedomí,“ hovorí Caroline McKendricková. „Ľudia si začínajú viac uvedomovať svoje okolie,“ dodala.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #posteľ #duchovia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy