Piccard bol synom slávneho vynálezcu a dobyvateľa stratosféry a morských hlbín fyzika Augusta Piccarda, ktorý spolu s asistentom vystúpil v máji 1931 v balóne do výšky takmer 16 kilometrov (stali sa vtedy prvými ľuďmi, ktorí sa ocitli v stratosfére). A vášnivým pokračovateľom svojich predkov je aj Jacquesov syn, psychiater a vzduchoplavec Bertrand.
Čítajte aj Zomrel vedec Lovelock, autor teórie Gaia, ktorá považuje Zem za živý organizmus ohrozený ľudskou činnosťouSvojmu otcovi Jacques (rodák z Bruselu) pomáhal v 40. rokoch 20. storočia s konštrukciou prvého batyskafu (podmorského výskumného plavidla). V januári 1960 sa spoločne s Američanom Donaldom Walshom v mieste zvanom Challenger Deep v Marianskej podmorskej priekope, asi 320 kilometrov juhozápadne od ostrova Guam v Tichom oceáne, dotkli dna v batyskafe Trieste v rekordnej hĺbke 10 911 metrov. Túto hĺbku prekonal až 28. apríla 2019 americký výskumník Victor Vescovo hĺbkou 10 928 metrov.
Začiatkom 60. rokov Jacques s pomocou svojho otca postavil prvú ponorku pre turistov. Ich plavidlo PX-8 Auguste Piccard, dlhé 28,5 metra a určené pre 40 pasažierov, bolo pri príležitosti Expa 1962 spustené do vôd Ženevského jazera a stalo sa vzorom pre väčšinu neskorších turistických ponoriek.
Čítajte aj Štúdie ukázali, že únik koronavírusu z laboratória je veľmi nepravdepodobnýVášnivým pokračovateľom svojich predkov – vedcov a dobrodruhov – je aj Jacquesov syn, psychiater Bertrand. Spoločne s Britom Brianom Jonesom sa v marci 1999 stali prvými vzduchoplavcami, ktorí obleteli v balóne zemeguli bez medzipristátia. A v roku 2016 Bertrand Piccard s Andrém Borschbergom prvýkrát obletel zemeguli v lietadle na solárny pohon.
Jacques Piccard zomrel 1. novembra 2008 vo svojich 86 rokoch.