Závery štúdie publikovanej v odbornom časopise European Journal of Preventative Cardiology sa vzťahujú na mletú, instantnú aj bezkofeínovú kávu. Výskumníci v tejto súvislosti navrhujú, aby bolo pitie kávy považované za súčasť zdravého životného štýlu.
Čítajte aj Hovorí sa im "plody bohov". Pomáhajú bojovať s artritídou aj cholesterolom. Posilňujú imunitu. O čo ide?Najväčšie zníženie zdravotných rizík vedci zaznamenali u osôb, ktoré pili dve až tri šálky kávy denne. V porovnaní s nepitím kávy bola u bezkofeínovej, mletej a instantnej kávy pravdepodobnosť úmrtia počas 12,5 roka trvania štúdie o 14 percent, 27 percent a 11 percent nižšia.
„V tejto rozsiahlej štúdii bola instantná a bezkofeínová káva spojená s rovnakým znížením výskytu kardiovaskulárnych ochorení a úmrtí na kardiovaskulárne ochorenie alebo z akejkoľvek príčiny,“ uviedol autor štúdie, kardiológ Peter Kistler. „Výsledky naznačujú, že nízka až stredná konzumácia mletej, instantnej a bezkofeínovej kávy by mala byť považovaná za súčasť zdravého životného štýlu,“ dodal.
Čítajte aj Vlci, medvede a orly sa vracajú do Európy, ochrana priniesla plodyŠtúdia skúmala súvislosti medzi rôznymi druhmi kávy a srdcovým rytmom, kardiovaskulárnymi chorobami a úmrtím na základe údajov zo štúdie britskej biobanky, do ktorej boli zaradení dospelí vo veku 40 až 69 rokov. Medzi kardiovaskulárne choroby boli zahrnuté ischemická choroba srdca, srdcové zlyhanie a ischemická cievna mozgová príhoda.
„Najznámejšou zložkou kávy je kofeín, ale tento nápoj obsahuje viac ako 100 biologicky aktívnych zložiek,“ poznamenal Kistler s tým, že za súvislosť medzi pitím kávy a zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení sú pravdepodobne zodpovedné iné zložky ako kofeín. „Naše zistenia naznačujú, že od pitia obmedzeného množstva všetkých druhov kávy by sa nemalo odrádzať a že to naopak môže byť zdravé pre srdce,“ dodal.
Čítajte aj Nobelovu cenu za chémiu majú dvaja Američania a Dán za molekulárny výskumPribližne 449 563 ľudí vyplnilo dotazník, v ktorom odpovedali na otázky, koľko šálok kávy denne vypijú a či obvykle pijú instantnú, mletú alebo bezkofeínovú kávu. Potom boli rozdelení do šiestich skupín podľa toho, koľko kávy pravidelne pijú (žiadny, menej ako jeden, jeden, dva až tri, štyri až päť alebo viac ako päť šálok kávy denne).
Počas 12,5 rokov sledovania zomrelo asi šesť percent respondentov. Zatiaľ čo všetky druhy kávy boli spojené so znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení, najnižšie riziko bolo zaznamenané u tých, ktorí pili dve až tri šálky denne.