Jednoduchý krvný test na odhalenie rakoviny by tu mohol byť už čoskoro

Jednoduchý krvný test, ktorý umožní posúdiť účinnosť liečby rakoviny alebo odhalí nádor v tele vo veľmi ranom štádiu. Práve túto možnosť momentálne skúmajú vedci a jedného dňa sa pravdepodobne stane realitou, napísala agentúra AFP.

22.02.2023 06:00
793257808 Foto: ,
debata (2)

Užitočnosť nového nástroja, tzv. tekutej biopsie, pri sledovaní pacientov liečených na rakovinu teraz skúmajú desiatky štúdií. Tekutá biopsia je krvný test, pri ktorom sa v krvi pacienta hľadajú fragmenty nádorovej DNA alebo nádorových buniek.

Táto technika má značné výhody a mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že by si jej objav zaslúžil Nobelovu cenu za medicínu: najmä je oveľa menej invazívna ako klasická biopsia, pri ktorej sa odoberajú vzorky tkaniva z tela.

Predovšetkým však poskytuje veľmi presné informácie o rakovine pacienta. „Účelom odberu tzv. cirkulujúcej DNA je odhaliť mutácie pri určitých typoch rakoviny a podľa toho prispôsobiť liečbu,“ vysvetľuje Alain Thierry, riaditeľ výskumu v Ústave pre výskum rakoviny v Montpelliere na juhu Francúzska.

1675265446 Čítajte aj Bociany v Španielsku sa kvôli klimatickým zmenám živia odpadkami

U niektorých druhov rakoviny, ako je napríklad rakovina pľúc, kde sú nádory často ťažko prístupné, je to skutočný pokrok.

Analýza krvi pacientov by tiež mohla čoskoro umožniť sledovať, ako rakovina reaguje na liečbu. „Konkrétne po chirurgickom odstránení nádoru sa často predpisuje chemoterapia, aj keď nevieme, či ju pacient skutočne potrebuje,“ hovorí Thierry.

Analýza krvi pacienta by v budúcnosti mohla v mnohých prípadoch umožniť podávanie menej zaťažujúcej alebo časovo menej náročnej liečby, ale tiež odhaliť prípadné recidívy. Tekutá biopsia má však aj ďalšie, hoci najistejšie možnosti. „Jedna z nich berie dych: včasné odhalenie rakoviny,“ hovorí nadšene Thierry.

Na celom svete pracuje na teste niekoľko tímov a biotechnologických spoločností. Ide o to, aby bolo možné odhaliť nádor u jednotlivca pomocou odberu krvi, a to ešte predtým, než sa objavia príznaky alebo než je viditeľný na röntgenovej snímke.

1071703310 Čítajte aj Roboty raz budú vedieť žartovať. Nevedia však odhadnúť správny moment

„Z technologického hľadiska je to oveľa zložitejšie ako sledovanie rakoviny, pretože to vyžaduje rozsiahlu analýzu mutácií DNA a ďalších špecifických markerov bez toho, aby sme vopred vedeli, čo hľadáme,“ hovorí François-Clément Bidard, onkológ z parížskeho Inštitútu Curie.

Nedávno boli obzvlášť pozoruhodné výsledky štúdie americkej biotechnologickej spoločnosti Grail. V ich štúdii bol krvný test použitý na odhalenie rakoviny u osôb starších ako 50 rokov, ktoré boli zdanlivo zdravé. Test podstúpilo viac ako 6600 ľudí. U 92 z nich bolo podozrenie na rakovinu. Nakoniec sa u 35 ľudí rakovina do jedného roka skutočne potvrdila au 57 ľudí išlo o omyl. Test však odhalil deväť prípadov rakoviny, ktoré by pri bežnom vyšetrení pravdepodobne neboli zistené.

Aj keď sú tieto testy spoľahlivé, stále vyvolávajú určité otázky, varuje Bidard. „Jedným z nich sú náklady, pretože tento typ sekvenovania je extrémne drahý. Ďalším problémom je možná nadmerná diagnóza, ktorú tieto testy vyvolávajú, pretože určitý počet zistených nádorov sa v skutočnosti vyvíja veľmi pomaly a nemusí nutne vyžadovať liečbu,“ vysvetľuje.

shutterstock 1934702468.jpg 1987258066 Čítajte aj Autonómni nanoroboti sa môžu stať budúcnosťou cielenej nádorovej terapie

Bude tiež potrebné preukázať, že tieto testy predstavujú významný pokrok oproti tým, ktoré sa používajú v súčasnosti.

„Dnes máme dobre vyvinuté stratégie skríningu rakoviny,“ uviedol generálny riaditeľ onkologického centra Gustava Roussyho Fabrice Barlesi. Dodal však, že „účasť na týchto skríningových testoch, ktoré ponúka systém zdravotného poistenia, je v najlepšom prípade iba 40 percent“. Barlesi ale nevylučuje, že by krvné testy mohli byť jedného dňa používané ako „doplnok“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #vedci #výskum #nádor #krvný test