Naše vlasy rastú a vypadávajú. Ide o normálny cyklus, ktorý sa opakuje celý náš život. Nové vlasy rastú z vlasových folikulov nachádzajúcich sa v koži, ktoré tiež obsahujú melanocyty produkujúce pigment. Melanocyty sa tiež neustále rozpadajú a obnovujú. Nové sa tvoria z kmeňových buniek, a práve tieto podľa vedcov „uviaznu“ a vlasy zošedivejú.

Ako vlasy starnú, vypadávajú a potom opäť rastú, rastúci počet kmeňových buniek sa začína spomaľovať. Prestanú sa pohybovať pozdĺž folikulu a stabilizujú sa, čím nedozrievajú do plnohodnotných melanocytov. Bez tvorby pigmentu sa vlasy zmenia na sivé, biele alebo strieborné.
Tím z New York University študoval tento proces na myšiach, ktoré majú identické bunky, ktoré určujú vlasy. Ak sa jeho zistenia potvrdia u ľudí, pravdepodobne by bolo možné vyvinúť spôsob, ako zabrániť „sivej budúcnosti“. Vedci svoj výskum opísali v časopise Nature.

Nie je to prvýkrát, kedy vedci naznačili, že šedivenie vlasov by mohlo byť čiastočne reverzibilným procesom. Jednou z možných príčin je podľa predchádzajúcich štúdií zlá strava.
Niektorí tiež tvrdia, že stres môže prispieť k tomu, aby boli vlasy ľudí biele, a naznačujú, že odstránenie príčin úzkosti by mohlo obnoviť proces pigmentácie – aspoň na chvíľu. Iný výskum naznačuje, že genetika alebo DNA čiastočne určuje, kedy ľudia zošedivejú.