„Táto skupina prechádzala cez pláž smerom k moru, zrejme pri hľadaní potravy a mäkkýšov. Pravdepodobne to boli rybári alebo zberači,“ povedal Anas Sedrátí, kurátor archeologickej lokality Lixus Larache v Maroku.
Výskumníci, ktorých štúdia bola v januári uverejnená vo vedeckom časopise Nature, uviedli, že stopy patria k najzachovanejším ľudským stopám na svete a sú najstaršie, aké sa kedy našli v oblasti severnej Afriky a južného Stredomoria.
„Tento objav sa uskutočnil počas terénnej misie v júli 2022 v rámci vedeckého výskumného projektu o pôvode a dynamike balvanov roztrúsených pozdĺž pobrežia,“ uviedli bádatelia pod vedením francúzskej Université Bretagne-Sud.
V roku 2017 boli v severozápadnej časti Maroka nájdené pozostatky jedincov Homo sapiens staré 300 000 rokov, čo bol prelomový objav, ktorý posunul odhadovaný pôvod tohto ľudského druhu o 100 000 rokov skôr, pripomína AFP.
Čítajte viac Kosti nájdené v nemeckej jaskyni prepisujú ranú históriu Homo sapiens v EurópeStopy objavené v meste Laraš sú ďalším dôkazom významu tohto regiónu v ľudskej histórii, vyhlásil Sedrátí a poznamenal, že boli zároveň identifikované aj stopy zvierat.
„Túto pozoruhodnú pamiatku musíme zachovať, aj keď ju ohrozuje stúpajúca hladina mora a búrky. S eróziou sedimentov sa objavia i ďalšie stopy, ktoré poskytnú viac podrobnejších informácií o druhu Homo sapiens, ktorý žil na tomto pobreží,“ uviedol vedúci výskumného tímu Munsif Sedrátí.
Čítajte viac Slovenskí a českí archeológovia našli v Guatemale jedno z najstarších mayských miest