Výskumníci z Ústavu fotoniky a elektroniky Akadémie vied Českej republiky môžu týmto spôsobom detailne pozorovať biologické štruktúry vo veľkosti niekoľkých desiatok nanometrov. Novú patentovanú metódu českých vedcov publikoval časopis Nature Communications.
Čítajte aj Lietadlo spoločnosti Virgin Galactic sa prvýkrát dostalo na pokraj vesmíruMetóda využíva tzv. priestorový modulátor svetla, ktorý pracuje s odozvou 70 mikrosekúnd a umožňuje zobraziť trojrozmernú hĺbku pozorovanej vzorky. „Táto ultracitlivá metóda posúva možnosti optickej mikroskopie až na úroveň jednej molekuly, čo doteraz nebolo možné,“ uviedol Marek Piliarik, vedúci vedeckého tímu Nano-optika z uvedeného ústavu. Pri pozorovaní menších detailov sa totiž vzorka pod mikroskopom mení rýchlejšie.
"Rýchlosť, ktorou bolo potrebné zaostrovať na pohybujúce sa molekuly, prevyšovala viac než stonásobne možnosti aj tých najlepších modulátorov svetla. Toto obmedzenie sme vyriešili novou technológiou priestorového modulátora svetla za pomoci veľmi rýchlych zmien teploty, priblížil Piliarik.
Čítajte aj Experti vyvinuli novú metódu značenia DNANovú generáciu priestorového modulátora svetla vyvinul vedec Hadrien Robert spolu kolegami z tímu Nano-optika. Nová metóda sa môže uplatniť vo vedeckých mikroskopoch a teleskopoch, ale aj v spotrebnej elektronike.