Sovietska sonda Luna 21 dopravila na Mesiac vozítko Lunochod 2

Výstup Američanov na povrch Mesiaca v roku 1969 predstavoval pre vtedajší Sovietsky zväz citeľnú ranu v mnohoročnom boji o prvenstvo pri dobývaní vesmíru.

08.01.2023 06:00
lunokhod 1 2 render Foto:
debata (20)

Pomyselný súboj však Moskva nevzdala, čoho dôkazom bolo automatické vozidlo zvané Lunochod, ktoré sa rozbehlo po mesačnom povrchu v roku 1970. Lunochod 2 vypustila sonda Luna 21, ktorá cestu k Mesiacu začala pred 50 rokmi, 8. januára 1973.

Konštrukčne vychádzala Luna 21 zo svojich predchodkýň, vážila 4850 kilogramov a na obežnú dráhu sondu vyniesla raketa Proton z kozmodrómu Bajkonur. Na mesačný povrch dosadla v kráteri Le Monnier 15. januára a hneď nasledujúci deň vyšiel zo sondy Lunochod 2.

webb telescope Čítajte aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba je doposiaľ najvýkonnejším vesmírnym ďalekohľadom

Základ lunochodov, kurióznych „hrncov na ôsmich kolesách“, tvoril valcovitý prístrojový blok s odklopnou hornou časťou so slnečnými batériami. Vpredu boli dve televízne kamery, s pomocou ktorých bolo ovládané zo Zeme. Lunochod, ktorý vážil 840 kilogramov, sa pohyboval po ôsmich kolesách z ľahkého kovu a s výpletom ako napríklad na bicykli, z ktorých každé malo svoj elektrický motor.

Misia Lunochodu 2 bola ešte úspešnejšia ako u jeho predchodcu. Na svojej púti dlhej 37 kilometrov vyhotovil 86 panoramatických záberov a odoslal viac ako 80 000 snímok. Jeho výskumný program bol oficiálne ukončený 3. júna 1973. Lunochod 1 vyhotovil 20 000 snímok a 200 panoramatických záberov a počas necelého roku prešiel 10,5 kilometra.

delfin Čítajte aj Delfíny môžu trpieť Alzheimerovou chorobou, tvrdia škótski vedci

Séria nepilotovaných vesmírnych misií Sovietskeho zväzu v rámci programu Luna začala v januári 1959 a bola zameraná na dosiahnutie a preskúmanie Mesiaca. Sonda Luna 1 nabrala príliš vysokú rýchlosť, okolo zemskej obežnice len preletela a zamierila k Slnku. Prvým ľudským výtvorom, ktorý dosiahol povrch Mesiaca, sa v roku 1959 stala Luna 2, Luna 3 na Zem odoslala prvé snímky odvrátenej strany Mesiaca. Prvé mäkké pristátie na Mesiaci sa Sovietom podarilo až vo februári 1966 vďaka sonde Luna 9.

V roku 1977 sa malo na cestu do vesmíru vydať tretie mesačné vozidlo, krátko predtým bol celý program zrušený ako veľmi nákladný.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vesmír #Mesiac LGBTI histórie #Sovietsky zväz #Lunochod
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy