Webbov teleskop poskytol výnimočne žiarivé Saturnove prstence

Astronómovia získali pomocou najnovšej snímky vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) detaily o atmosfére Saturnu. Na najnovšom obrázku sa Saturn javí extrémne tmavý v dôsledku absorpcie slnečného svetla metánovým plynom. Jeho charakteristické prstence však zostávajú svetlé a podľa NASA vytvárajú na tejto fotografii "nezvyčajný vzhľad" planéty.

07.07.2023 11:00
Webbov teleskop, Saturn Foto:
Na snímke z júna 2023 je planéta Saturn a tri z jeho mesiacov, zľava Enceladus, Tethys a Dione, zachytené vesmírnym teleskopom Jamesa Webba.
debata

Bodky na ľavej strane snímky sú Saturnove mesiace Dione, Enceladus a Tethys, na pravej strane sú jasne zobrazené prstence A, B, C a F a tmavá Cassiniho medzera, ktorá oddeľuje prstence A a B.

„Veľké, difúzne štruktúry na severnej pologuli nesledujú čiary zemepisnej šírky planéty, takže na tomto obrázku chýba známy pruhovaný vzhľad, ktorý zvyčajne vidieť z hlbších atmosférických vrstiev Saturnu,“ uvádza NASA.

Záber vytvoril prístroj NIRCam (Near-InfraRed Camera) na palube JWST. Funguje ako zobrazovač s vlnovou dĺžkou 0,6 až 5 mikrónov a zároveň ako vlnoplochový senzor pre zosúladenie všetkých 18-dielov zrkadla teleskopu. NIRCam pomáha pri zobrazovaní čohokoľvek vedľa oveľa jasnejšieho objektu. V prípade Saturnu to umožňuje zachytiť jeho mesiace a prstence.

Rozdiely vo vzhľade severného a južného pólu Saturnu podľa NASA spôsobuje leto v severnej oblasti, zatiaľ čo na južnej pologuli sa končí zimná tma.

Enceladusstripes cassini Čítajte viac Na Saturnovom ľadovom mesiaci objavili kľúčový prvok pre život

Zjasnenie blízko okraja Saturnovho prstenca môže byť spôsobené fluorescenciou metánu vo vysokých vrstvách atmosféry, emisiami v ionosfére planéty alebo oboma týmito javmi.

Najnovšia detailná snímka Saturnu prichádza niekoľko týždňov po tom, čo JWST zachytil rekordnú erupciu vody na Saturnovom mesiaci Enceladus. Takéto pozorovania „sú len náznakom toho, čím toto observatórium prispeje k poznaniu príbehu Saturnu v nadchádzajúcich rokoch,“ hovorí NASA.

Atmosféru a prstence Saturna doteraz pozorovalo viacero vesmírnych misií, ako boli Pioneer 11, Voyager 1 a 2, Cassini a Hubblov vesmírny teleskop.

Ariane 5 Čítajte aj Európa stráca prístup do vesmíru. Ariane 5 letela poslednýkrát, nástupcu zatiaľ nemá
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #saturn #teleskop Jamesa Webba #webbov teleskop