Rusko v piatok odštartuje misiu na Mesiac, prvú po takmer 50 rokoch

Rusko v pondelok oznámilo, že po viacerých odkladoch plánuje tento týždeň vypustiť do vesmíru lunárny modul, dúfajúc, že sa na Mesiac vráti prvýkrát po takmer 50 rokoch. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

08.08.2023 16:00
Rusko, vesmír, Mesiac, misia, modul, Luna 25,... Foto:
Nosná raketa Sojuz-2.1b s lunárnym modulom Luna 25 na rampe počas príprav pred štartom na kozmodróme Vostočnyj, na ruskom Ďalekom východe 8. augusta 2023.
debata (70)

Vypustenie rakety, naplánované na piatok v skorých ranných hodinách, prichádza v čase, keď ruská ofenzíva na Ukrajine trvá už druhý rok a vyvoláva veľké napätie vo vzťahoch so Západom.

S pristávacím modulom Luna-25, ktorý je prvým ruským zariadením svojho druhu od roku 1976, chce Moskva obnoviť a nadviazať na priekopnícky lunárny program zo sovietskej éry.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uviedla, že na kozmodróme Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe je pripravená nosná raketa Sojuz, ktorá dopraví do vesmíru pristávací modul Luna-25.

„Štart sa uskutoční 11. augusta. Luna-25 bude musieť nacvičovať mäkké pristátie, odoberať a analyzovať vzorky pôdy a vykonávať dlhodobý vedecký výskum,“ uviedla vo vyhlásení vesmírna agentúra Roskosmos.

Očakáva sa, že tento „štvornohý“ pristávací modul, ktorý má hmotnosť približne 800 kilogramov, pristane v oblasti južného pólu Mesiaca. Väčšina pristátí na Mesiaci sa naopak uskutočňuje v blízkosti mesačného rovníka.

Ruské úrady pre štart ruskej lunárnej misie evakuujú obec v Chabarovskej oblasti na výhode krajiny, oznámil v pondelok miestny predstaviteľ. Obyvatelia obce Šachtinskij v Chabarovskej oblasti budú v piatok 11. augusta evakuovaní, pretože obec sa nachádza v oblasti, do ktorej by mohli dopadnúť trosky raketového urýchľovača po tom, čo sa oddelí od rakety.

zväčšiť Nosná raketa Sojuz-2.1b s lunárnym modulom Luna... Foto: SITA/AP, BAYK
Russia Moon Lander Nosná raketa Sojuz-2.1b s lunárnym modulom Luna 25 počas transportu na kozmodróm Vostočnyj, na ruskom Ďalekom východe 8. augusta 2023.

„Do predpokladanej zóny dopadu spadá ústie riek Umaľta, Ussamach, Lepikan, Tastach a Saganar a oblasť na rieke Bureja, kde premávajú trajekty,“ uviedol šéf administratívy Verchnebureinského okresu Alexej Maslov.

ESA s Moskvou odmietla spolupracovať

Avizovaný štart je prvou fázou nového lunárneho programu Moskvy a prichádza v čase, keď sa Rusko snaží posilniť spoluprácu s Čínou vo vesmíre v situácii zhoršujúcich sa vzťahov so Západom.

Európska vesmírna agentúra (ESA) po vlaňajšej invázii ruských vojsk na Ukrajinu vyhlásila, že nebude spolupracovať s Moskvou na nadchádzajúcom štarte Luny-25, ako ani na budúcich misiách tohto programu s označením 26 a 27.

Moskva vtedy vyhlásila, že bude pokračovať v napĺňaní svojich lunárnych plánov a nahradí vybavenie ESA vedeckými prístrojmi ruskej výroby.

aeolus družica Čítajte aj Unikátny manéver! ESA dokázala naviesť vyradenú družicu Aeolus do oceánu

Ruský prezident Vladimir Putin v minuloročnom prejave na kozmodróme Vostočnyj povedal, že bývalý Sovietsky zväz napriek „totálnym“ sankciám v roku 1961 vyslal prvého človeka do vesmíru. Dodal, že Moskva bude rozvíjať svoj lunárny program aj napriek súčasným sankciám zo strany Západu.

„Vedie nás ambícia našich predkov napredovať napriek všetkým ťažkostiam a pokusom zabrániť nám v tomto pohybe zvonku,“ vyhlásil vtedy Putin.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vesmír #Sojuz #vojna na Ukrajine #misia na Mesiac #kozmická loď Sojuz #lunárna misia