Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca. Spektrografická analýza zároveň potvrdila prítomnosť hliníka, železa, vápnika, chrómu, titánu, mangánu, kyslíka a kremíka na mesačnom povrchu. Oznámila to v utorok podľa agentúry AFP indická vesmírna agentúra ISRO.

30.08.2023 12:27
čandraján, pragján, mesiac Foto:
Na snímke indickej vesmírnej výskumnej organizácie je vidieť indickú medziplanetárnu sondu Čandraján-3 z navigačnej kamery počas lunárnej misie 27. augusta 2023.
debata

„Prístroj LIBS (z anglického Laser-Induced Breakdown Spectroscopy) vykonal prvé merania zloženia povrchu Mesiaca v blízkosti južného pólu. Merania priamo na mieste jednoznačne potvrdzujú prítomnosť síry v tejto oblasti, čo prístroje na palube orbitálnych sond nedokázali,“ uviedla ISRO vo vyhlásení vydanom ešte v pondelok.

Šesťkolesový rover poháňaný slnečnou energiou sa bude pohybovať v oblasti málo preskúmaného južného pólu počas dvoch týždňov a posielať odtiaľ zábery a vedecké údaje.

Pragján vyhľadáva stopy zamrznutej vody, ktorá by mohla byť potenciálnym zdrojom pitnej vody pre budúce pilotované misie. Lunárny rover bude podľa ISRO skúmať aj atmosféru Mesiaca a seizmickú aktivitu.

India sa minulý týždeň stala po Sovietskom zväze, Spojených štátoch a Číne štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Zároveň je prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála neďaleko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca.

Zostava Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.

Čandraján-3 Čítajte viac Indický rover Pragján vyšiel na povrch Mesiaca. Bude hľadať zamrznutú vodu
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #India #mesiac #Čandraján