Japonský lunárny modul po problémoch s napájaním opäť funguje

Japonský lunárny pristávací modul SLIM, ktorý mal problémy s dodávkami elektriny, je opäť v prevádzke. Oznámila to v pondelok japonská vesmírna agentúra JAXA. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

29.01.2024 19:00
lunárny modul SLIM Foto:
Ilustrácia japonského lunárneho pristávacieho modulu SLIM na Mesiaci.
debata (1)

„Včera večer sa nám podarilo nadviazať komunikáciu s modulom SLIM a obnoviť jeho prevádzku,“ uviedla JAXA na platforme X. Dodala, že modul okamžite uskutočnil prvé vedecké pozorovania pomocou svojej viacpásmovej spektroskopickej kamery.

Modul SLIM (skratka pre Smart Lander for Investigating Moon) pristál na Mesiaci 19. januára. Japonsko sa tak po dvoch neúspešných pokusoch stalo po USA, Sovietskom zväze, Číne a Indii piatou krajinou, ktorej zariadenie mäkko pristálo na Mesiaci.

Po pristátí však nastali problémy s napájaním modulu cez solárne články, preto bol modul vypnutý. Pred odstávkou sa riadiacemu stredisku v Japonsku podarilo stiahnuť dáta a fotografie, ktoré boli uložené a zhotovené počas zostupu a po pristátí na mesačnom povrchu.

Takisto v januári mal na Mesiaci pristáť modul Peregrine americkej firmy Astrobotic. Táto misia však zlyhala, keďže krátko po štarte z neho začalo unikať palivo a následne sa s ním prerušil kontakt nad odľahlou oblasťou južného Pacifiku. Modul zrejme zhorel v zemskej atmosfére.

modul SLIM Čítajte viac Japonský modul SLIM pristál na Mesiaci len 55 metrov od plánovaného miesta
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #vesmír #mesiac #JAXA #modul SLIM