Ruská raketa s trojčlennou posádkou dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Ruská kozmická loď Sojuz MS-25 s trojčlennou posádkou sa v pondelok úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP, ktoré citujú ruskú vesmírnu agentúru Roskosmos.

25.03.2024 22:10
ISS, astronauti, Novickin, Dysonová, Vasilevskaja Foto: ,
Trojčlenná posádka v zložení zdola ruský kouzmonaut Oleg Novickij, americká astronautka Tracy Dysonová a bieloruská kozmonautka Marina Vasilevská mávajú pred nástupom do ruskej kozmickej lode Sojuz MS-25 na palube pred štartom na ISS v kozmodróme Bajkonur v Kazachstane 21. marca 2024.
debata (1)

Posádku tvorila astronautka amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Tracy Caldwellová Dysonová, ruský kozmonaut Oleg Novickij a Marina Vasilevská z Bieloruskej vesmírnej agentúry (BKA).

Sojuz MS-25 odštartoval z kazašského kozmodrómu Bajkonur v sobotu popoludní SEČ. Loď pri orbitálnej stanici dnes zakotvila po niekoľkých desiatkach minút manévrovania, počas ktorých obe plavidlá rýchlosťou okolo 28 000 kilometrov za hodinu prelietali nad Marokom, Španielskom, južnou a juhovýchodnou Európou a Ruskom.

Pôvodný štvrtkový odlet bol neočakávane zrušený asi 20 sekúnd pred štartom pre technické ťažkosti; podľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos išlo o pokles napätia v chemickom zdroji elektrického prúdu.

Trojica sa pridá k posádke ISS, ktorú aktuálne tvoria astronauti NASA Loral O'Harová, Matthew Dominick, Michael Barratt a Jeanette Eppsová a Rusi Oleg Kononenko, Nikolaj Čub a Alexander Grebenkin. Novickij, Vasilevská a O'Harová sa vrátia na Zem 6. apríla, Caldwellová Dysonová by mala stráviť vo vesmíre 184 dní.

ISS je v súčasnosti jednou z posledných oblastí spolupráce medzi Ruskom a Západom po vojenskej agresii Moskvy na Ukrajine. NASA a jeho partneri dúfajú, že orbitálnu základňu budú prevádzkovať až do roku 2030.

Ruská kozmonautika čelí od rozpadu Sovietskeho zväzu viacerým neúspechom vrátane straty dvoch misií na Mars a prvej lunárnej sondy po polstoročí v auguste minulého roka. Takmer desať rokov boli ruské nosné rakety a kozmické lode Sojuz jediným spôsobom prepravy astronautov medzi Zemou a ISS po zastavení amerického programu raketoplánov. Spojené štáty teraz používajú rakety a kozmické lode súkromnej spoločnosti SpaceX.

ISS, paradajky, rajčiny Čítajte aj Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa stratila paradajka. Astronauti ju našli po ôsmich mesiacoch
1 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #Sojuz #Medzinárodná vesmírná stanica