Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov neskôr uviedol, že automatický bezpečnostný systém zrušil štart po zaregistrovaní chyby v tlakovom systéme nádrže s oxidovadlom. O ďalší štart sa pokúsia v stredu.
Malo ísť už o štvrtý štart rakety Angara-A5 a uskutočnil sa takmer desať rokov od jej prvého skúšobného letu. Všetky jej predchádzajúce štarty sa uskutočnili z kozmodrómu Pleseck na severozápade Ruska.
Nosná raketa Angara s dĺžkou 42,7 metra, ktorá dokáže vyniesť na obežnú dráhu viac než 20 ton nákladu, má nahradiť ruskú ťažkotonážnu raketu Proton M, ktorá je v prevádzke od polovice 60. rokov 20. storočia. Ruský prezident Vladimir Putin označil tento projekt za veľmi dôležitý pre národnú bezpečnosť.
Kozmodróm Vystočnyj, ktorého výstavba stála desiatky miliárd rubľov a bola sprevádzaná opakovanými odkladmi a korupčnými škandálmi, sa zatiaľ stále využíva len v obmedzenej miere. Nachádza sa v lesoch Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe, neďaleko ruských hraníc s Čínou a približne 1500 km od prístavu Vladivostok.
Jeho úlohou je okrem iného znižovať závislosť Ruska od kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, ktorý si Moskva v súlade s dohodou s Astanou môže prenajímať prinajmenšom do roku 2050 za vyše 10,6 miliardy rubľov ročne (105,5 milióna eur).
Čítajte viac Štart ruskej rakety Sojuz s trojčlennou posádkou bol v posledných sekundách zrušený Čítajte viac Ruská raketa s trojčlennou posádkou dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu