V Grónsku padol teplotný rekord: Za deň sa roztopilo 8,5 miliardy ton ľadu

V Grónsku tento týždeň padol teplotný rekord, keď teplomery v stredu namerali 19,8 stupňa Celzia, a tamojšie ľadovce sa topia obrovskou rýchlosťou.

31.07.2021 09:34
debata (16)

V utorok sa roztopilo 8,5 miliardy ton ľadu, čo je množstvo, ktoré by podľa vedcov stačilo na to, aby celý americký štát Florida pokrylo päť centimetrov vysokou vrstvou vody. Na twitteri to oznámila Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Roztápanie ľadu v Grónsku podrobne sleduje dánsky server Polar Portal. Z jeho dát vyplýva, že okrem utorka dosiahlo topenie ďalší vrchol vo štvrtok, kedy zmizlo 8,4 miliardy ton ľadu. Podľa WMO je to síce čo do hmotnosti menšie množstvo ako v roku 2019, kedy sa ľad topil ešte rýchlejšie, teraz ale topenie zasahuje ďaleko väčšiu oblasť.

„Topenie dosiahlo obrovské rozmery a pravdepodobne zmení podobu Grónska, pretože v najbližších rokoch len urýchli ďalšie roztápanie a s ním spojené stúpanie hladiny oceánu,“ citoval denník The Guardian glaciológa Marka Tedescoa z americkej Kolumbijskej univerzity.

ruzove Čítajte aj Dve jazerá v Argentíne náhle zružoveli, dôvod zatiaľ nie je známy

Sezóna topenia ľadovcov v Grónsku trvá spravidla od júna do augusta. Tento rok už podľa Polar Portal od júna zmizlo vyše 100 miliárd ton ľadu.

„Ťažko povedať, či to ohľadom topenia tento rok bude rekordný rok, ale nad ľadovcami je teraz množstvo teplého a vlhkého vzduchu, ktorý topenie urýchľuje,“ uviedol Brad Lipovsky z univerzity vo Washingtone. „Znepokojujúca je pre mňa ale iná vec: politická reakcia alebo skôr jej absencia. Stúpanie hladín oceánu je ako pomaly idúci vlak, ktorý ale nemožno zastaviť, akonáhle naberie rýchlosť. Veľmi dobré správy to nie sú,“ dodal.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #ľadovec #grónsko #klimatická zmena #topenie ľadovcov #teplotný rekord