Na dne oceánu sa pred pol miliardou rokov preháňal tvor podobný vesmírnej lodi

Pred zhruba 506 miliónmi rokmi sa na dne oceánu na mieste dnešnej Kanady preháňal zvláštny morský živočích.

26.09.2021 06:00
tvor Foto:
debata (4)

Je jedným z najväčších predátorov, ktorý sa do tej doby na Zemi objavil, uvádzajú vedci, ktorí ho pre jeho podobu s mimozemskými vesmírnymi loďami v sci-fi tvorbe prezývajú „materská loď“. O objave informovala agentúra Reuters.

Tvor pomenovaný Titanokorys Gaines bol objavený v národnom parku Kootenay v kanadských Skalistých horách. Na dĺžku meral pol metra a v porovnaní s vtedajším životom ide o skutočného obra.

Flying alpine parrot, Kea, Nestor notabilis, protected  olive-green parrot with scarlet underwings. Bird endemic to South Island, New Zealand. Čítajte aj Rast pohorí je pre vznik nových druhov dôležitejší ako teplota

„Väčšina iných organizmov bola v tom čase menšia ako necht na ľudskom palci. Pre porovnanie: Titanokorys bol dlhší ako predlaktie dospelého človeka. Áno, bol to obrovský chlapík,“ uviedol paleontológ Jean-Bernard Caron z Kráľovského Ontárijského múzea v Toronte a vedúci autor štúdie uverejnenej v odbornom časopise Royal Society Open Science.

Hlava tvora zaberala zhruba dve tretiny jeho celkovej dĺžky. Mal zložené oči, ktoré dnes pozorujeme u prevažnej väčšiny hmyzu a niektorých kôrovcov, okrúhly ústny otvor, dve klepetá pripomínajúce hrable a rad plutvičiek, s pomocou ktorých plával.

„Celkový tvar živočícha pripomínal torpédo a bol celkom plochý, čo je adaptácia na život na dne mora. Pretože bolo jeho telo také krátke, dal by sa prirovnať k obrovskej plávajúcej hlave – vskutku bizarne vyzerajúce zviera,“ dodal Caron.

krava Čítajte aj Vedci naučili kravy cikať do špeciálnej toalety, chcú znížiť emisie dusičnanov

Živil sa pravdepodobne korisťou, ktorá sa zahrabávala do mäkkého oceánskeho dna, ako sú červy. Vedci tak odhadujú na základe klepiet, ktoré slúžili na posúvanie koristi smerom k ústam.

Tvor žil v čase, keď väčšina Severnej Ameriky bola dnom tropických morí. Vedci čiastočné fosílie najmenej desiatky zástupcov tohto druhu objavili v Britskej Kolumbii v rokoch 2014 až 2018, najmä v oblasti Burgesských bridlíc, ktoré sú pre objavy fosílií z obdobia kambria naozajstnou zlatou baňou.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #more #objav #vedci #výskum #Kanada #oceán #morský živočích