Majiteľom domov preplatia 110 % nákladov, ak prerobia svoje nehnuteľnosti na ekologické bývanie

Talianska vláda zaviedla túto schému, pretože neverila, že obyvatelia si bez nej prispôsobia svoje domovy na ekologické bývanie.

27.10.2021 08:14
debata

Talianska vláda ponúka všetkým majiteľom domov refundáciu 110 % stavebných nákladov na rekonštrukciu ich existujúcej nehnuteľnosti na ekologické bývanie. Ako uvádza web euronews.com, cieľom schémy s názvom „Superbonus“ je pomôcť Talianom i zahraničným vlastníkom domov zlepšiť energetickú hospodárnosť a znížiť riziko škôd pri seizmickej aktivite.

Táto iniciatíva má maximálny strop 100-tisíc eur. Projekt spustili už v roku 2020, pričom v tomto roku bude taliansku vládu stáť 9 miliárd eur.

bez-nazvu-61779c483d172 Čítajte aj Archeológovia odkryli pri Opave zachované predhistorické ľudské kostry

Talianska vláda zaviedla túto schému, pretože neverila, že obyvatelia si bez nej prispôsobia svoje domovy na ekologické bývanie. Ministri sa domnievali, že ak by zaviedli len systém čiastočných platieb, záujem by bol nízky a nikdy by nenastala zmena v potrebnom rozsahu. Predovšetkým preto, že veľká časť bytového fondu v Taliansku bola postavená ešte pred začiatkom 20. storočia a vyžadovala by si mnoho práce na prispôsobenie moderným a ekologickým štandardom.

„Superbonus“ je taktiež súčasťou stimulov talianskej vlády na pomoc tamojšej ekonomike v rámci zotavovania sa z dopadov pandémie ochorenia COVID-19. Bonus možno použiť na pridanie energeticky účinných vykurovacích systémov, izolácie či klimatizácie, ale i stavebné úpravy, ktoré znížia riziko škôd pri zemetraseniach. Ľudia si v rámci projektu môžu dať vymeniť okná, dvere a dokonca i namontovať nabíjaciu stanicu pre elektromobil. Majitelia domov musia najprv vopred zaplatiť za prácu a potom im finančné prostriedky refundujú z daní v priebehu nasledujúceho roka.

chobotnica, chobotnice, vajíčka, more Čítajte aj Na západnom pobreží Francúzska sa premnožili chobotnice, rybári ich majú plné siete

Keďže iniciatíva sa teší pomerne veľkej popularite, čo spôsobuje oneskorenie stavebných prác, systém sa rozhodli predĺžiť až do konca roka 2023. Záujemcovia by však nemali otáľať, pretože dovtedy môže bonus klesnúť na 50 % refundovaných nákladov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #stavba #dom #domov #ekológia #prestavba #ekologické bývanie