Teplotný rekord v Arktíde 38 °C "je výstrahou"

OSN v utorok oficiálne uznala teplotu 38 stupňov Celzia, nameranú vlani na Sibíri, za nový teplotný rekord pre Arktídu.

14.12.2021 09:51
debata (15)

Je to podľa nej „výstražné zvonenie“ upozorňujúce na zmenu klímy, napísala v utorok tlačová agentúra AFP. Túto horúčavu zažili 20. júna 2020 v ruskom meste Verchojansk a je to najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná za polárnym kruhom, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO).

ryba  svietiaca hlava  zelene oci Čítajte aj Priehľadná hlava a veľké zelené oči: Vedci natočili bizarne vyzerajúcu rybu

Je to prvýkrát, čo WMO dodala rekordne vysokú teplotu v Arktíde do svojho archívu správ o extrémnom počasí. Stalo sa tak v období, keď na celej zemeguli hlásia bezprecedentnú vlnu rekordného nárastu teplôt, píše agentúra OSN.

„Tento nový rekord v Arktíde je jedným z celej série pozorovaní, nahlásených Archívu poveternostných a klimatických extrémov WMO a je výstražným zvonením upozorňujúcim na meniacu sa klímu,“ uviedol v oznámení šéf WMO Petteri Taalas.

Verchojansk sa nachádza približne 115 kilometrov severne od polárneho kruhu a teploty tam merajú od roku 1885.

Táto teplota, ktorá sa podľa WMO „hodí skôr do Stredomoria než do Arktídy“, bola nameraná na meteorologickej stanici počas výnimočne dlhej vlny horúčav.

Priemerné teploty po celej arktickej Sibíri dosahovali väčšinu vlaňajšieho leta desať stupňov nad normál, uviedla WMO. Dodala, že toto vyvolalo požiare a masívne ubúdanie morského ľadu. Táto vlna horúčav zohrala aj výraznú úlohu v tom, že rok 2020 bol označený za jeden z troch najhorúcejších zaznamenaných rokov globálne.

polsko dinosaurus Čítajte aj V Poľsku objavili stovky dinosaurích stôp

Vlani bol zaznamenaný aj nový teplotný rekord 18,3 stupňa Celzia pre svetadiel Antarktídy, uviedol Taalas.

WMO sa stále snaží overiť teplotu 54,4 stupňa Celzia hlásenú v rokoch 2020 a 2021 na najhorúcejšom mieste na svete, v Údolí smrti v Kalifornii.

Odborníci WMO tiež pracujú na potvrdení nového európskeho teplotného rekordu 48,8 stupňa Celzia, hláseného na talianskom ostrove Sicília toto leto.

juzny pol amundsen Čítajte aj Amundsen ako prvý dosiahol južný pól, zmizol pri severnom

Archív WMO „ešte nikdy nemal taký veľký počet súčasne prebiehajúcich preverovaní“, upozornil Taalas.

Hoci sa otepľujú všetky časti planéty, niektoré oblasti sa zahrievajú rýchlejšie než ostatné a tempo tejto zmeny v Arktíde predstavuje viac než dvojnásobok celosvetového priemeru.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #arktída #OSN #Sibír #klimatická zmena #teplotný rekord #klimatický extrém
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy