Komáre priťahujú ľudia umytí mydlom, tvrdia vedci

Umývanie mydlom sa môže javiť ako rozumná stratégia, ako sa vyhnúť pozornosti hmyzu. Podľa vedcov ale môže jeho vôňa naopak komáre priťahovať, pretože keď sa neživia krvou, dopĺňajú príjem cukru nektárom. Vyplynulo to zo štúdie, o ktorej informoval The Guardian.

24.05.2023 06:00
komáre, komár Foto:
Ilustračná foto
debata (3)

Vedci, ktorí výskum vykonávali, uviedli, že komáre dávali prednosť vôni dobrovoľníkov, ktorí sa umývali tromi zo štyroch testovaných populárnych značiek mydla.

„Skutočnosť, že preberáme tieto kvetinové a ovocné vône a dávame si ich na telo, znamená, že teraz voniame ako kvetina aj človek zároveň,“ povedal Clément Vinauger, ktorý viedol prácu na americkej univerzite Virginia Tech. „Je to ako keby ste sa prebudili a ucítili niečo, čo by bolo zároveň ako káva a muffiny. Veľmi príťažlivé,“ dodal.

demencia mozgova hmla Čítajte aj Jednoduché a lacné testy s veľkým predstihom predpovedajú riziko demencie

Účinky mydiel sa u jednotlivých ľudí trochu líšili, pravdepodobne v dôsledku interakcií medzi jeho vôňou a jedinečným pachovým profilom každého človeka.

„Je pozoruhodné, že ten istý človek, ktorý je pre komára extrémne príťažlivý, keď je neumytý, sa môže s jedným mydlom stať pre neho ešte príťažlivejším a s iným mydlom sa potom pre neho stane odpudivým,“ uviedol Vinauger.

Vedci dospeli k záveru, že výber mydla by mohol čiastočne vysvetliť, prečo sú niektorí ľudia magnetom na komáre, zatiaľ čo iní vyviaznu bez uhryznutia.

kobylka Čítajte aj Objav "protikanibalistického" feromónu môže zlepšiť boj proti kobylkám

Do štúdie, publikovanej v časopise iScience, boli zapojení štyria dobrovoľníci, ktorí predložili vzorky látok, ktoré mali nasadené na ruke. Kusy oblečenia boli buď neumyté alebo vyprané pomocou štyroch rôznych značiek mydla – Dial, Dove, Native a Simple Truth.

Samičky komárov, ktoré sa na rozdiel od samčekov živia krvou, boli pozorované, ako pristávajú na vzorkách látok, aby bolo možné určiť, čomu dávajú prednosť. Tkanina bola použitá namiesto toho, aby sa hmyzu vystavili sami dobrovoľníci, aby sa vylúčil vplyv vydychovaného oxidu uhličitého, ktorý je pre komáre ďalším dôležitým vodítkom.

viking Čítajte aj Podľa novej štúdie vyhnali Vikingov z Grónska povodne

Mydlo Dove, Dial a Simple Truth zvýšilo atraktivitu niektorých dobrovoľníkov pre hmyz, ale nie všetkých. Naopak rukáv vypraný v mydle značky Native komáre skôr odpudzoval. Jeho relatívne odpudzujúci účinok by podľa vedcov mohol súvisieť s jeho kokosovou vôňou, pretože existujú určité dôkazy, že kokosové oleje sú pre komáre prirodzeným odpudzujúcim prostriedkom.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #komár #hmyz #štúdia #vedci #výskum #mydlo