Fotosyntéza je proces, pri ktorom sa uvoľňuje kyslík, nevyhnutný pre existenciu života na planéte. Schopnosť fotosyntézy sa však môže znížiť, keď teploty dosiahnu úroveň okolo 46,7 stupňa Celzia, uviedli poprední vedci z Austrálie, Brazílie a Spojených štátov v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Výskumníci použili údaje o teplote z tepelných satelitných senzorov na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Boli kombinované s pozemnými pozorovaniami počas experimentov so zahrievaním listov rastlín. Namiesto toho, aby sa vedci pozerali na priemernú teplotu, venovali pozornosť extrémnym hodnotám. Zistili tak, že lesy už nedokážu fotosyntetizovať ako predtým.
Čítajte viac Najstarší mach na svete by mohol v dôsledku klimatickej zmeny vyhynúťVedci tiež zistili, že v súčasnosti teplota 0,01 % listov prekračuje hranicu, pri ktorej sa stráca ich schopnosť fotosyntézy. Odborníci taktiež tvrdia, že toto malé percento by mohlo rásť a ohroziť tak svetové dažďové pralesy, ktoré pokrývajú asi 12 % planéty. Všetko však bude závisieť od stupňa oteplenia.
Vedci pomocou zjednodušeného modelu dynamiky lesa dospeli k záveru, že až 1,4 % vrchných listov z korún stromov by mohlo byť príliš horúcich na fotosyntézu. Najhorší scenár nastane, ak oteplenie presiahne 3,9 stupňa Celzia. Vedci predpovedajú, že v tomto prípade začnú odumierať jednotlivé listy, stromy a možno aj lesy, čo povedie k strašným následkom. Takáto úroveň otepľovania sa zároveň v súčasnosti neočakáva. Prognózuje sa nárast o 2,7 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň.
Čítajte viac NASA dúfa, že rozšíri spoluprácu s Brazíliou v ochrane Amazonského pralesa