Vyplýva to z vedeckej štúdie publikovanej v časopise Royal Society Open Science, o ktorej napísali server The Guardian a agentúra DPA.
Úpornú snahu o rozmnoženie vedci vysvetľujú tým, že žaby sú plodné len niekoľko málo dní, nanajvýš dva týždne v roku. Dĺžka „plodného okna“ sa líši u jednotlivých druhov. Samcov je spravidla výrazne vyšší počet ako samček.
„Samci si nevyberajú a s veľkou silou sa chytajú všetkého, čo sa hýbe. Počas rozmnožovania sa jednej samičky chytí niekoľko samcov. Väčšinou je samička neschopná sa nechcených samcov zbaviť a hrozí jej smrť,“ uviedol tím vedcov, ktorý viedli Carolin Dittrichová a Mark-Oliver Rödel.
Predtým si vedci mysleli, že samičky musia pozornosť samcov len pasívne znášať a nijako výrazne sa jej nebránia. Táto štúdia ale ukazuje, že opak je pravdou. Vedci navyše zistili, že menšie exempláre žiab sú pri obrane aktívnejšie a častejšie používajú všetky tri metódy obrany: uhýbanie, kvákanie i predstieranie smrti.
Vedci testovali 54 samíc, ktoré dávali do škatúľ po dvoch so samcami. Pozorovaním došli k záveru, že 83 percent žiab, na ktoré liezol žabiak, mu uhýbalo, 48 percent ich vydávalo samčie zvuky a 33 percent ich predstieralo smrť. Celkovo 25 samiciam sa použitím týchto taktík podarilo vyhnúť sa páreniu.
V tlačovej správe Dittrichová opísala predstieranie úmrtia súvisiace s párením ako „mimoriadne“. „Predpokladalo sa, že táto stratégia sa používa ako posledná možnosť, ako sa vyhnúť zožieraniu predátormi,“ dodala Dittrichová.
Čítajte viac Prečo sa mnohým cicavcom vyvinulo homosexuálne správanie? Vedci prišli s prekvapivým vysvetlením