Vedci v Antarktíde po prvý raz objavili vírus vtáčej chrípky. Obávajú sa o tučniaky

V oblasti Antarktídy sa podľa britských expertov po prvý raz objavila vtáčia chrípka. Potvrdenie výskytu ochorenia vyvolalo obavy z možného ohrozenia tamojších vzácnych populácií vtákov, informovala o tom agentúra AFP.

28.10.2023 10:00
tučniaky Foto: ,
Mláďatá tučniaka cisárskeho v Antarktíde na archívnej snímke.
debata (2)

Vedci sa obávajú, že by sa najhoršia epidémia vysoko patogénnej vtáčej chrípky (HPAI) mohla dostať aj do Antarktídy, ktorá je dôležitým hniezdiskom mnohých druhov vtáctva.

Zamestnanci výskumného inštitútu British Antarctic Survey (BAS) nákazu odhalili na Vtáčom ostrove, ktorý sa nachádza v britskom zámorskom území Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy. Toto teritórium leží v južnej časti Atlantického oceána medzi Južnou Amerikou a Antarktídou.

Vírus sem pravdepodobne priniesli vtáky migrujúce z Južnej Ameriky, kde v poslednej dobe zaznamenali veľké množstvo prípadov vtáčej chrípky. Vzorky odobraté z tiel uhynutých pomorníkov antarktických boli odoslané na analýzu do Británie, ktorej výsledky potvrdili prítomnosť vírusu vtáčej chrípky.

antarktída, ľadovec Čítajte viac Výskumníci vypočítali, koľko ľadu sa roztopilo v Antarktíde za 25 rokov

Ak by sa ochorenie prenieslo z antarktických ostrovov aj priamo do samotnej Antarktídy, vysoká úmrtnosť spôsobovaná vírusom by mohla ohroziť tamojšie populácie tučniakov a ďalších druhov, ktoré sa s týmto vírusom ešte nestretli.

Návštevníci Južnej Georgie musia preto dodržiavať sprísnené preventívne opatrenia a vedecké aktivity súvisiace s tamojším vtáctvom boli podľa vyhlásenia BAS pozastavené.

Britský Úrad pre zdravie rastlín a živočíchov (APHA) minulý týždeň vyhlásil, že niektoré druhy vtákov by proti vírusu vtáčej chrípky mohli byť imúnne. Podľa predbežných výsledkov výskumu by medzi ne mohla patriť napríklad sula biela či kormorán chocholatý.

hlísta Čítajte viac Vedcom sa podarilo oživiť hlísty 46-tisíc rokov zamrznuté v sibírskom permafroste

Vedci však vírus nachádzajú aj v neustále stúpajúcom počte cicavcov. Narastajú tak obavy, že by mohol zmutovať do podoby, ktorá sa jednoduchšie prenáša z človeka na človeka.

Vírus vtáčej chrípky sa v súčasnosti na človeka prenáša iba zriedkavo, zvyčajne sa ľudia infikujú len pri priamom kontakte s nakazenými vtákmi. Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že v októbri na vtáčiu chrípku zomrelo dvojročné dievča v Kambodži. Ochorenie si v tejto krajine od začiatku roka vyžiadalo už tri ľudské životy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vtáčia chrípka #Antarktída #vtáctvo #tučniaci