Pre pandémiu covidu je vo svete znova na vzostupe tuberkulóza

Tuberkulóza je vo svete prvýkrát po niekoľkých desaťročiach opäť na vzostupe.

19.10.2021 06:00
baktérie, tuberkulóza, očkovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Dôvodom je zhoršený prístup k zdravotnej starostlivosti zapríčinený pandémiou koronavírusu, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Vo svojej každoročnej správe o tuberkulóze za rok 2020 WHO uviedla, že situácia s touto chorobou sa zhoršila najmä pre zvyšujúci sa počet nediagnostikovaných a neliečených prípadov.

WHO odhaduje, že v roku 2020 nediagnos­tikovali alebo oficiálne nezaznamenali tuberkulózu u 4,1 milióna ľudí. To je výrazné zvýšenie oproti roku 2019, keď odhadovali 2,9 nediagnos­tikovaných prípadov tohto ochorenia.

hepatitída typu B, baktérie, vírus, zdravie Čítajte aj Vírus žltačky trápil už ľudí v praveku. Jeho vývoj má vplyv aj na dnešnú dobu

„Toto je alarmujúca správa, ktorá musí prebudiť svet, aby si všimol naliehavú potrebu investícií a inovácií na uzatvorenie medzier pri diagnostike, liečení a starostlivosti o milióny ľudí, ktorých táto prastará choroba, ktorej možno ľahko predísť, zasiahla,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Okrem počtu nediagnostikovaných prípadov stúpol vlani aj počet úmrtí. Na tuberkulózu v roku 2020 zomrelo 1,5 milióna ľudí vrátane 214 000 ľudí s HIV. V roku 2019 však zaevidovali 1,2 milióna úmrtí vrátane 209 000 ľudí s HIV.

O 21 percent tiež poklesol počet ľudí, ktorí boli vyhľadať preventívnu liečbu. „Toto potvrdzuje naše obavy z toho, že narušenie základnej zdravotníckej starostlivosti pre pandémiu koronavírusu by mohlo zadržať roky pokroku v boji proti tuberkulóze“, uviedol Tedros.

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus / Čítajte aj Štúdia: Očkovanie znižuje riziko hospitalizácie u ľudí nad 50 rokov o 90 percent

COVID-19 podľa WHO túto situáciu zhoršil, pretože mnohé investície do zdravotníctva putujú na boj s koronavírusom a pre lockdowny sa zdravotná starostlivosť pre mnohých ľudí stala nedostupenejšou.

Počet diagnostikovaných prípadov však klesol zo 7,1 milióna v roku 2019 na 5,8 milióna v roku 2020.

Tuberkulóza je po COVID-19 druhým najsmrteľnejším infekčným ochorením, ktoré zasahuje zväčša pľúca. Podobne ako COVID-19 sa tiež prenáša vzduchom, píše AFP.

testovanie Covid Čítajte aj Vedci čelia kvôli pandémii vyhrážkam, obťažovaniu aj fyzickým útokom

Väčšina prípadov tohto ochorenia sa vyskytuje len v 30 krajinách sveta. Ide najmä o chudobnejšie štáty v Afrike a Ázii. Toto ochorenie najčastejšie zasahuje dospelých mužov, ktorí sa nakazia častejšie ako ženy či deti.

Približne 85 percent ľudí, u ktorých sa vyvinie tuberkulóza, dnes dokážu lekári v priebehu šiestich mesiacov vyliečiť podaním správnych liekov, ktoré zároveň zabraňujú aj prenosu tohto ochorenia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #tuberkulóza #zdravotná starostlivosť #pandémia #Covid-19