Zverejnili list cárovnej, v ktorom vyzýva na očkovanie proti kiahňam

Ojedinelý list napísaný ruskou cárovnou Katarínou II. Veľkou, v ktorom vyzýva svojich poddaných, aby sa dali zaočkovať proti kiahňam, predstavili v piatok verejnosti v Moskve, informovala tlačová agentúra AFP.

20.11.2021 09:47
katarina Foto:
debata (27)

V Nemecku narodená panovníčka v danom liste, datovanom 20. apríla 1787 a adresovanom istému grófovi, uvádza podrobné pokyny úradom na území dnešnej Ukrajiny o tom, ako zorganizovať účinnú očkovaciu kampaň.

Aukčný dom MacDougall's, ktorý sa špecializuje na ruské umenie, verejne vystavil daný list a portrét Kataríny II. Veľkej predtým, ako pôjdu tieto artefakty do dražby v Londýne. List a portrét majú odhadovanú hodnotu 1,6 milióna dolárov.

Predmety, ktoré sa dosiaľ nachádzali v súkromnej zbierke, budú v Moskve vystavené do 30. novembra, pričom do londýnskej aukcie pôjdu 1. decembra.

prsteň opica Čítajte aj Archeológovia objavili starodávny prsteň, ktorý mal brániť stavom "po opici"

„Jednou z najdôležitejších úloh by malo byť zavedenie očkovania proti kiahňam, ktoré – ako vieme – spôsobujú veľké škody najmä medzi obyčajnými ľuďmi. Takéto očkovanie by malo byť bežné všade,“ napísala panovníčka grófovi Piotrovi Rumjancevovi.

Cárovná ďalej uvádza podrobnosti o tom, ako sprístupniť očkovanie širokej verejnosti vrátane zriadenia dočasného ubytovania v kláštoroch pre tých, ktorí ochorejú po zaštepení.

Katarína II. Veľká bola prvou osobou v Rusku, ktorá sa nechala zaočkovať proti kiahňam, píše AFP.

„Vo svetle súčasnej situácie by sme mali byť na ňu veľmi hrdí,“ povedala novinárom spoluriaditeľka aukčného domu a expertka na ruské umenie Jekaterina MacDougallová.

Cárovná zorganizovala „neskutočnú“ propagandistickú kampaň, na motivovanie svojich poddaných, aby sa dali zaočkovať proti kiahňam, ktoré v tej dobe decimovali obyvateľstvo v celej Európe. Ako „veľmi inteligentná žena“ však nenariadila povinnú vakcináciu. „Vedela, že ruský ľud by sa proti tomu vzbúril,“ uviedla MacDougallová.

covid-virus Čítajte aj Anticovidová polievka? "Navarili" ju venezuelskí vedci

Katarínin list je „unikátny najmä vzhľadom na aktuálnu situáciu, v ktorej sa všetci nachádzame“, povedal novinárom ruský historik Oleg Chromov. Katarína, ktorá sa bála úmrtia na kiahne ako mnohí v jej okolí, si nechala pozvať lekára z Anglicka, aby jej podal vakcínu proti tomuto ochoreniu. Chromov však tvrdí, že napriek jej úsiliu presvedčiť Rusov, aby sa nechali zaočkovať, „ľudia boli vystrašení – bolo to pre nich nové a nezvyčajné“.

Keď v roku 1774 zomrel na kiahne francúzsky kráľ Ľudovít XV., Katarína II. Veľká údajne vyhlásila, že zomrieť na túto chorobu v osvietenskom 18. storočí je „barbarstvo“.

Katarína II. Veľká bola najdlhšie vládnucou panovníčkou Ruska; na cárskom tróne sedela v rokoch 1762–1796.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #list #kiahne #poddaní #cárovná #Katarína II. Veľká