V Nemecku narodená panovníčka v danom liste, datovanom 20. apríla 1787 a adresovanom istému grófovi, uvádza podrobné pokyny úradom na území dnešnej Ukrajiny o tom, ako zorganizovať účinnú očkovaciu kampaň.
Aukčný dom MacDougall's, ktorý sa špecializuje na ruské umenie, verejne vystavil daný list a portrét Kataríny II. Veľkej predtým, ako pôjdu tieto artefakty do dražby v Londýne. List a portrét majú odhadovanú hodnotu 1,6 milióna dolárov.
Predmety, ktoré sa dosiaľ nachádzali v súkromnej zbierke, budú v Moskve vystavené do 30. novembra, pričom do londýnskej aukcie pôjdu 1. decembra.
Čítajte aj Archeológovia objavili starodávny prsteň, ktorý mal brániť stavom "po opici"„Jednou z najdôležitejších úloh by malo byť zavedenie očkovania proti kiahňam, ktoré – ako vieme – spôsobujú veľké škody najmä medzi obyčajnými ľuďmi. Takéto očkovanie by malo byť bežné všade,“ napísala panovníčka grófovi Piotrovi Rumjancevovi.
Cárovná ďalej uvádza podrobnosti o tom, ako sprístupniť očkovanie širokej verejnosti vrátane zriadenia dočasného ubytovania v kláštoroch pre tých, ktorí ochorejú po zaštepení.
Katarína II. Veľká bola prvou osobou v Rusku, ktorá sa nechala zaočkovať proti kiahňam, píše AFP.
„Vo svetle súčasnej situácie by sme mali byť na ňu veľmi hrdí,“ povedala novinárom spoluriaditeľka aukčného domu a expertka na ruské umenie Jekaterina MacDougallová.
Cárovná zorganizovala „neskutočnú“ propagandistickú kampaň, na motivovanie svojich poddaných, aby sa dali zaočkovať proti kiahňam, ktoré v tej dobe decimovali obyvateľstvo v celej Európe. Ako „veľmi inteligentná žena“ však nenariadila povinnú vakcináciu. „Vedela, že ruský ľud by sa proti tomu vzbúril,“ uviedla MacDougallová.
Čítajte aj Anticovidová polievka? "Navarili" ju venezuelskí vedciKatarínin list je „unikátny najmä vzhľadom na aktuálnu situáciu, v ktorej sa všetci nachádzame“, povedal novinárom ruský historik Oleg Chromov. Katarína, ktorá sa bála úmrtia na kiahne ako mnohí v jej okolí, si nechala pozvať lekára z Anglicka, aby jej podal vakcínu proti tomuto ochoreniu. Chromov však tvrdí, že napriek jej úsiliu presvedčiť Rusov, aby sa nechali zaočkovať, „ľudia boli vystrašení – bolo to pre nich nové a nezvyčajné“.
Keď v roku 1774 zomrel na kiahne francúzsky kráľ Ľudovít XV., Katarína II. Veľká údajne vyhlásila, že zomrieť na túto chorobu v osvietenskom 18. storočí je „barbarstvo“.
Katarína II. Veľká bola najdlhšie vládnucou panovníčkou Ruska; na cárskom tróne sedela v rokoch 1762–1796.