Trojrozmernou biotlačou sa vytvárajú v ľudskom tele štruktúry podobné prirodzeným tkanivám. Používa sa na to „bioatrament“ so živými bunkami, s cieľom opraviť poškodené orgány, tkanivá či prasknuté cievy. Použitie živých buniek umožňuje novým štruktúram, aby sa prirodzene zlúčili s ľudským telom a pokračovali v raste.
Čítajte aj Riziko srdcového infarktu je pri nákaze chrípkou až šesťnásobné, tvrdí štúdiaV súčasnosti lekári vopred vyrobené biomateriály vkladajú do tela pri chirurgických zákrokoch; hrozia však rôzne komplikácie ako strata krvi či infekcia.
Vedúci tímu biomedikov z UNSW Thanh Nho Do povedal, že nové zariadenie nazývané F3DB tieto komplikácie a riziká obmedzí a bude tlačiť biomateriály priamo v tele. „Žiadna komerčne dostupná technológia v súčasnosti nedokáže robiť priamu 3D tlač v ľudskom tele,“ uviedol.
Malý robot F3DB tvorí trojosová tlačiareň na špičke robotického ramena. Jej hlaveň dokáže vytvoriť vopred naprogramované tvary. V prípade zložitejšej tlače sa dá ovládať manuálne.
Čítajte aj Pred rokom vedci oznámili kompletné rozlúštenie ľudského genómuNajmenší prototyp F3DB má priemer približne 11 až 13 milimetrov, čo je porovnateľné s endoskopom, no v budúcnosti by mohol byť ešte menší.
„Jemné roboty (sú) veľmi dobré na prácu v ľudskom tele. Môžu ponúknuť vysokú flexibilitu a prispôsobivosť. To znamená, že sa zmestia do akejkoľvek časti ľudského tela,“ dodal šéf tímu vývojárov. Ich zariadenie by mohlo byť komerčne dostupné v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch.