Rusko po polstoročí odštartovalo lunárnu misiu, sonda bude hľadať vodu

Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za uplynulých takmer 50 rokov. Raketa Sojuz nesúca modul, ktorý zamieri na Mesiac, odštartovala v noci na piatok z kozmodrómu na východe Ruska.

11.08.2023 06:30
sojuz, raketa, mesiac, lunárna misia Foto:
Raketa Sojuz nesúca modul, ktorý zamieri na Mesiac, odštartovala v noci na piatok z kozmodrómu na východe Ruska.
debata (19)

Nosná raketa Sojuz s lunárnym modulom Luna-25 vzlietla o 1.10 SELČ z kozmodrómu Vostočnyj, štart vysielala naživo ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Čandraján, raketa Čítajte viac India vyslala do vesmíru raketu so sondou. Tá má v auguste pristáť na Mesiaci

Modul sa má dostať na obežnú dráhu Mesiaca za päť dní. Následne strávi tri až sedem dní výberom správneho miesta pred pristátím v oblasti južného pólu Mesiaca.

Roskosmos očakáva, že Luna-25 pristane na povrchu Mesiaca približne 21. augusta, povedal pre agentúru AFP nemenovaný zdroj oboznámený s plánovaním misie. AP odhaduje termín pristátia na 23. august – v podobnom čase by tam mal pristáť aj indický modul, ktorý odštartoval 14. júla.

mesiac, stopa Čítajte viac Ako budú vyzerať nové ľudské stopy na Mesiaci?

Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a „analyzovať pôdu“, ako aj „vykonávať dlhodobý vedecký výskum“, priblížil Roskosmos. Ide o prvú misiu nového ruského lunárneho programu, ktorého realizácia prichádza v čase napätých vzťahov medzi Moskvou a Západom pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine.

artemis infografika na web Čítajte viac Späť na Mesiac. Dvojča Apolla mešká

Predchádzajúca lunárna misia Moskvy sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru.

Na Mesiaci sa zatiaľ podarilo pristáť iba trom krajinám – Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne, pripomína AP. India a Rusko chcú byť prvými krajinami, ktorým sa podarí pristáť na južnom póle Mesiaca.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sojuz #Roskosmos #lunárna misia